70,00 TL
45,50 TL
%35 indirim
Kazancınız
:
24,50 TL
Freud`un Makara Oyunu Hakkında Bilgiler
Türü: Gelişim Psikolojisi Kitapları
Sayfa Sayısı: 64
ISBN: 9789750848728
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2023
satis-icon
Satış Rakamları 71 adet satılmıştır.
Talat Parman
Talat Parman
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Freud`un Makara Oyunu Kısa Özet

    Küçük Ernst’in bir buçuk yaşındayken ip sarılı bir makarayla oynadığı oyun onu psika­naliz tarihinin en ünlü çocuğu yapacaktı, zira onu izleyen dedesi Sigmund Freud oyu­nu anlamlandırmakta ve yineleme zorlantısı, ölüm dürtüsü gibi kavramları psikanaliz kuramına katmakta gecikmeyecekti. Bundan tam yüz yıl önce yayımlanan ve kısmen bu çocuk oyununun esinlettiği *Haz İlkesinin Ötesinde* Freud’un en kişisel metnidir de aynı zamanda. Yazılış süreci Freud açısından, kızının ani ölümü başta olmak üzere kayıplarla dolu, kendi kanser olma ihtimalinin gündeme geldiği bir dönemdir. Belki de Freud bu metni yazarken kendi makara oyununu kurmuştur.

    Bu kitapta kuramsal önermeleri tartışmak yerine *Haz İlkesinin Ötesinde*yi Sigmund Freud’un özel yaşamıyla koşutluklar kurarak okumayı ve yorumlamayı yeğledim. Böylece onun bir kuramcı, bir klinisyen ve bir bilimin kurucusu olması­nın ötesinde aynı zamanda bir eş, bir baba ve bir dede kısaca bir insan olduğunu da vurgulamak istedim.

    Talat Parman İstanbul Psikanaliz Derneği kurucu üyesi, formatör analist. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tıp eğitimi ve Paris René Descartes Üniversitesi’nde psikiyatri uzmanlığı eğitimi aldı. Yirmi yıl boyunca İstanbul Üniversitesi Çocuk Sağlığı Enstitüsü Adolesans Bilim Dalı’nda çocuklar, ergenler ve aileleriyle çalıştı. Psikiyatri doçentidir. Ergenlik ve psikanaliz konularında yazılmış kitapları ve J.B. Pontalis’ten yaptığı kitap çevirileri vardır. YKY’den çıkan *Psikanaliz Defterleri* dizisinin yayın kurulu üyesidir

  • 2. Hamur

Freud`un Makara Oyunu Hakkında Yorumlar