sadsad x
asdasd

Following the Traces Of Pre-Turkic En Eski Türkçe’nin İzlerinde

Multilingual Yabancı Dil Yayınları

Doğan Aksan

10,00 TL
8,35 TL
%17 indirim
Kazancınız
:
1,65 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Following the Traces Of Pre-Turkic En Eski Türkçe’nin İzlerinde Hakkında Bilgiler
Türü: Araştıma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 146
ISBN: 9789756542309
Kapak: Ciltsiz
Doğan Aksan
Doğan Aksan
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Following the Traces Of Pre-Turkic En Eski Türkçe’nin İzlerinde Kısa Özet

  Doğan Aksan bu çalışması ile, Orhon Yazıtları'nın yanı sıra, daha eski olarak kabul ettiği Yenisey Yazıtları'nın dil malzemesini de değerlendiriyor ve yazıtlar dönemi Türkçesinin bir kaç bin yıl öncesine uzanan gelişmiş bir dilin devamı olduğu sonucuna varıyor. En Eski Türkçe'nin İzlerinde, Türkçe'nin metinlerle izleyemediğimiz uzak geçmişi için sunduğu anlamsal verilerle bu alandaki büyük bir boşluğu dolduruyor. (Doç. Dr. Emine Yılmaz, Dilbilim Araştırmaları 2001, s. 99-100'den)

  Bugüne kadar Türk dilinin Türkiye Türkçesi kolu üzerinde çok sayıda önemli anlam bilimi çalışmaları yayınlamış olan Doğan Aksan'ın Eski Türkçe üzerindeki yeni çalışması Orhun ve Yenisey yazıtlarının söz varlığında yer alan soyut ve somut kavramlar üzerinde sözcük bilimi, anlam bilimi ve biçem bilimi incelemelerini içeriyor:

  Doğan Aksan bugüne kadar yaptığı çalışmalarında dil bilimi ile Türkoloji disiplinlerini en iyi şekilde kaynaştırabilmiş değerli bir bilgindir.

  (Doç. Dr. Timur KOcaoğlu, Türk Dili Araştırmalarında Önemli Adımlar başlıklı yazısında, Türk Dili dergisi No: 594, s. 622-23)

Following the Traces Of Pre-Turkic En Eski Türkçe’nin İzlerinde Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.