sadsad x
asdasd

Filmi Geriye Sarınca

Doğan Kitap
25,93 TL
18,93 TL
%27 indirim
Kazancınız
:
7,00 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Filmi Geriye Sarınca Hakkında Bilgiler
Türü: Anı- Mektup - Günlük Kitapları
Sayfa Sayısı: 508
ISBN: 9786050930504
Kapak: Ciltsiz
Kemal Anadol
Kemal Anadol
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Filmi Geriye Sarınca Kısa Özet

  Bir dönemi anlamak ve öğrenmek isteyenler için de bulunmaz bir kaynak…

  Kemal Anadol, 1944 tevkifatının ünlü isimlerinden Zihni Anadol ile terzi Emine Hanım’ın çocuğu olarak dünyaya geldi. Zonguldak’ta başlayan yolculuğu onu önce İstanbul’a, sonra Ankara ve İzmir’e taşıdı. 27 Mayıs 1960’ı hızlı bir hukuk fakültesi öğrencisi olarak yaşadı, 12 Mart’ta çiçeği burnunda politikacıydı, 1980 darbesinde ise milletvekili. Darbe sonrası siyasi yasaklı olacak, Barış Derneği davasında yargılanacaktı.

  *Film 12 Eylül 1980 günü kesiliyor. 12 Eylül tarihi, tüm ülke için olduğu kadar benim için de bir milattı!* diyen Kemal Anadol, filmin sonrasına bakmayı değil, filmi geriye sarmayı tercih ediyor. Ve anlattığı filmin eksenine CHP’yi oturtuyor, partinin çok tartışılan 80 öncesi dönemine ait önemli anılar ve olaylar paylaşıyor. Tabii arka fonda da adım adım felakete sürüklenen Türkiye var.

  Filmi Geriye Sarınca, yöneticilerin CHP’nin *sakıncalı piyadesi* olarak gördükleri Kemal Anadol’un anılarından ibaret değil… Bir dönemi anlamak ve öğrenmek isteyenler için de bulunmaz bir kaynak…

  Filmi Geriye Sarınca’yı büyük bir merakla okudum. Genel olarak Türk siyasal yaşamında anı yazan politikacı son derece az. Yakın dönem Türkiye tarihi üzerine çalışan akademisyenler için bu tarz anılar bulunmaz bir nimet. Üstelik CHP'nin 1980 öncesi sol kanadında yer almış, örgütten yetişmiş bir ismin anıları ayrı bir önem taşıyor. İçinde neler mi var? CHP'deki sosyal demokrasi-demokratik sol mücadelesi, 1974 affı ve CHP'de Parti Meclisi tartışmaları (üye sayısının artırılarak etkisizleştirilmesi ve ardından kaldırılması) gibi konular son derece özgün bilgiler içeriyor. Sayın Anadol'un akıcı diliyle 1980 öncesini merak edenlere ışık tutacak bir kitap.

  - Prof. Dr. Hakkı Uyar

   

Filmi Geriye Sarınca Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.