sadsad x
asdasd

Fethinden Samaniler'in Yıkılışına Kadar Semerkant Tarihi

İsam Yayınları
55,60 TL
47,26 TL
%15 indirim
Kazancınız
:
8,34 TL
Fethinden Samaniler'in Yıkılışına Kadar Semerkant Tarihi Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma - İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 610
ISBN: 9786058126152
Kapak: Ciltsiz
Osman Aydınlı
Osman Aydınlı
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Fethinden Samaniler'in Yıkılışına Kadar Semerkant Tarihi Kısa Özet

    Semerkant, coğrafik ve stratejik konumu sebebiyle kurulduğu tarihlerden itibaren büyük hükümdarların ele geçirilmeye çalıştığı önemli bir şehir olmuştur. Önemli ticari yolların kavşağı, çeşitli dil, din, kültür ve medeniyetlerin temas noktası olan Semerkant ve içinde bulunduğu Maveraünnehir bölgesi, Türkler'i müslümanlarla yüz yüze getiren ve Türk tarihinin seyrini etkileyen en önemli coğrafya oldu.

    Semerkant bir asra yakın bir süre Türkler'in İslam'ı ve müslümanları yakından tanımalarında, İslam'ın evrensel bir din olma özelliğini kavramalarında ve bunun sonucu olarak Talas Savaşı sonrasında topluluklar halinde İslam'ı kabul etmelerinde büyük bir rol oynadı.

    Semerkant, İslam aleminde otorite haline gelen Darimi, Ebü'l-leys es-Semerkandi ve İmam Matüridi gibi alimler yetiştirdi. Sosyal ilimler, edebiyat, felsefe, matematik, astronomi ve diğer ilimlerde büyük alimlerin yetişmesine ev sahipliği yaptı. Ayrıca İslam dünyasının değişik bölgelerinden birçok alimi kendine çekebilen bir cazibe merkezi oldu.

Fethinden Samaniler'in Yıkılışına Kadar Semerkant Tarihi Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.