Fasti 1-4 Roma Takvimi ve Festival

Yapı Kredi Yayınları

Publius Ovidius Naso

135,00 TL
89,10 TL
%34 indirim
Kazancınız
:
45,90 TL
Fasti 1-4 Roma Takvimi ve Festival Hakkında Bilgiler
Türü: Klasik Romanlar ve Kitapları
Sayfa Sayısı: 312
ISBN: 9789750836893
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2022
Publius Ovidius Naso
Publius Ovidius Naso
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Fasti 1-4 Roma Takvimi ve Festival Kısa Özet

    Fasti, Latin şiirinin önde gelen ozanlarından Ovidius’un yazdığı en güzel eserlerden biridir. Elegeia vezniyle yazılmış eser, Ocak ayının birinci gününden başlayıp Haziran ayının son gününde biten altı kitaptan oluşur. Ovidius’un Fasti’yi bugün kullandığımız gibi on iki ay için, on iki kitap olarak yazıp yazmadığı belirsizdir. Başka bir eserinde niyetinin bu olduğunu belirtse de, beklemediği sürgün cezası nedeniyle yazmaya devam edememiş ya da müsveddelerini sürgünde kaybetmiş olabilir.

    Zengin bir anlatıma sahip olan Fasti tarihsel, gökbilimsel ve dinsel olarak üç ana bölümde incelenebilir. Tarihsel bölüm, kesin tarihlerle takvime eklenmiş Roma söylencelerini ve yıllıklarını içerir. Gökbilimsel bölümde takımyıldızların doğuşları ve batışlarına ilişkin bilgiler ele alınır. Eserin bel kemiğini oluşturan dinsel bölümde ise tespit edilen festivaller, dinsel törenler ve ayinler ilginç biçimde ve mitolojik öykülerle açıklanır.

    Asuman Coşkun Abuagla tarafından Latince aslından çevrilerek Türkçeye ilk kez kazandırılan Fasti, bugün kullandığımız takvimin sadece ilk altı ayını içerse de hem ayların neden bu şekilde adlandırıldıklarını hem de kendilerine has özelliklerini öğrenmemizi sağlıyor.

  • 2. Hamur

Fasti 1-4 Roma Takvimi ve Festival Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.