John Steinbeck Alışveriş Listeme Ekle
- - , Son zamanlarda beni bu kadar etkileyen bir kitap okumamıştım. Şahsen dostluk kavramı üzerinde baya düşünmüş biri olarak bu kitap daha çok etkiledi. Kitabı mükemmel değil de çok iyi vermemin sebebi son kısmı açık uçlu bitmesi idi keşke biraz daha iç çekişmelere yer verseydi.
4/ 5
- - , George Milton ve Lennie Small Amerika’da çiftliklerde çalışan toprak işçileridir. Lennie uzun boylu, çok güçlü, ruhen çocukşu ve zihinsel engellidir. George ufak yapılı, aklı başında, güçlü kişilikli ve Lennie’ye göz kulak olan bir kişidir. George ve Lennie’nin hayali, çiftliklerde çalışıp biriktirdikleri parayla bir arazi satın almaktır. Bu arazide tarımla uğraşmak ve çeşitli hayvanlar beslemektir. Lennie’nin en büyük zaafı olan yumuşak olan ne varsa okşamak istemesidir ve bundan dolayı başları hep belaya girer. Başlarına gelen son olaydan sonra George ve Lennie Californiada yeni bir çiftlikte işe başlarlar. Bundan sonra olaylar trajedik bir şekilde gelişmeye başlar. George, kişisel çıkarları ve dostu Lennie arasında bir seçim yapmak zorunda kalacaktır. Amerikadaki Buhran döneminde tarım işçilerinin yaşadıkları hayatı, zenci ve beyaz ayrımını, para kazanma şartlarını, o dönemde ki insan ilişkilerini öğrenmek istiyorsanız bu kitabı mutlaka okumanızı tavsiye ederim.
4/ 5
24
ISBN 9789755705859
Tüm Ürünlerde KARGO BEDAVA!
12,96 TL %32
bkmkitap.com
Fiyatı
8,81 TL
Fiyat Alarmı
  • Pulitzer ve Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan John Steinbeck’in çağımızın toplumsal ve insani meselelerini ustalıkla resmettiği eserleri modern dünya edebiyatının başyapıtları arasında yer alır. Steinbeck romanlarında yalın ve keskin bir gerçeklik sunarken yine de her seferinde çarpıcı bir öykü ile çıkar okurunun karşısına. Tarihin bir kesitindeki dramı insani ayrıntıları kaçırmadan sergilerken, "tozpembe olmayan gerçekçi bir umudun" türküsünü dillendirir. Bu nedenle eserleri edebi değerleri kadar güncelliklerini de hiç yitirmemiştir.

    Fareler ve İnsanlar, birbirine zıt karakterdeki iki mevsimlik tarım işçisinin, zeki George Milton ve onun güçlü kuvvetli ama akli dengesi bozuk yoldaşı Lennie Small’un öyküsünü anlatır. Küçük bir toprak satın alıp insanca bir hayat yaşamanın hayalini kuran bu ikilinin öyküsünde dostluk ve dayanışma duygusu önemli bir yer tutar. Steinbeck insanın insanla ilişkisini anlatmakla kalmaz insanın doğayla ve toplumla kurduğu ilişkileri de konu eder bu destansı romanında. Kitabın ismine ilham veren Robert Burns şiirindeki gibi; "En iyi planları farelerin ve insanların / Sıkça ters gider..."

Yorumlar
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.