120,00 TL
78,00 TL
%35 indirim
Kazancınız
:
42,00 TL
Falih Rıfkı Atay Hakkında Bilgiler
Türü: Biyografik ve Otobiyografik Kitaplar
Sayfa Sayısı: 160
ISBN: 9786052280966
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2020
satis-icon
Satış Rakamları 462 adet satılmıştır.
Burak Orhan
Burak Orhan
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Falih Rıfkı Atay Kısa Özet

  1908 yılındaki devrimden sonra dönemin ünlü gazetesi olan Tanin’de gazeteciliğe başladı. Çeşitli gazete ve dergilerde yazıları yayımlandı. Dâhiliye hususi kaleminde katip olarak göreve başladı. Savaş yıllarında Suriye’de Cemal Paşanın yanında ihtiyat zabiti oldu.

  Savaştan sonra ise Türkçe ve edebiyat öğretmenliği yaptı. I. Dünya Savaşı alanındaki yazılarını ‘’ Ateş ve Güneş ‘’ isimli kitabında topladı.  Arkadaşları ile birlikte çıkardığı Akşam gazetesinde Kurtuluş Savaşı ve Atatürk’ü destekleyen yazılar yazdı ve idam isteği ile Divan-ı Harbe verildi. Yargılama uzadı ve İnönü zaferinden sonra serbest bırakıldı.

  Falih Rıfkı Atay gazetecilik ve yazarlığını yanı sıra 27 yıl boyunca milletvekilliği yaptı. Bedii Faik ile birlikte Dünya gazetesini kurarak burada gazetenin başyazarlığını ölünceye dek sürdürdü.   1950 yılında Dünya gazetesinde DP’ye karşı Atatürk Devrimlerini savundu. Yazıları dönemin ünlü dergilerinde yayınlandı.

  Atatürk’e olan bağlılığı ile tanınan Cumhuriyet döneminin Türk edebiyatında gezi yazısı türünde en çok eser veren yazar olmuştur.

  Falih Rıfkı Atay 20 Mart 1971`de hayatını kaybetti.

 • 2. Hamur

Falih Rıfkı Atay Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.