sadsad x
asdasd

Faik Sabri'den Günümüze Coğrafi Yansımalar

Çizgi Kitabevi Yayınları

Abdurrahman Dinç

65,00 TL
53,30 TL
%18 indirim
Kazancınız
:
11,70 TL
Faik Sabri'den Günümüze Coğrafi Yansımalar Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 296
ISBN: 9786055022921
Kapak: Ciltsiz
Abdurrahman Dinç
Abdurrahman Dinç
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Faik Sabri'den Günümüze Coğrafi Yansımalar Kısa Özet

    Osmanlı Coğrafya-i İktisadisi kitabı 1913-14 yıllarında dönemin önemli coğrafyacılarından biri olan Faik Sabri (Duran) Bey tarafından yazılmıştır. Osmanlı`nın son dönemlerinde eğitim için Avrupa`ya gönderilen Faik Sabri, Fransa dönüşü, Darülfünun (İstanbul Üniversitesi)`da Coğrafya Kürsüsü açılmasında ve İstanbul Coğrafya Enstitüsü kurulmasında başrollerde yer almıştır. 1. Türk Coğrafya Kongresi`nin yapılmasına öncülük etmiş ve Türk Coğrafya Kurumu`nun kurucuları arasında yerini almıştır.

    Osmanlı`nın son dönemlerinde Avrupai bakış tarzıyla yazılmış eserin, giriş kısmında coğrafya hakkında bilgi verilmiş, coğrafyanın öneminden ve diğer bilimlerle olan ilişkisinden bahsedilmiştir. Kitabın ilk bölümünde, o dönemde Osmanlı toprakları içerisinde bulunan vilayetlerin tüm coğrafi özellikleri ayrı ayrı ele alınmış, ikinci bölümde ise özellikle Osmanlı iktisadisi yani ekonomik coğrafyası üzerinde durulmuştur.

    Kitabı inceledikçe bu güzel eserde zamanımıza taşınması gereken pek çok bilgiye ulaşılmış, günümüz Türkçesine çevrilme ihtiyacı ortaya çıkmıştır. 100 yıl önceki Osmanlı Coğrafyası ve ekonomisi ile günümüz Türkiye`sini farklı açılardan kıyaslama imkanı verdiği için bu kitabın başta coğrafyacılar olmak üzere tarihçiler, sosyal bilimciler ve diğer alanlardaki tüm okuyuculara ve araştırmacılara faydalı olacağı düşünülmektedir.

Faik Sabri'den Günümüze Coğrafi Yansımalar Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.