sadsad x
asdasd
9,26 TL
7,41 TL
%20 indirim
Kazancınız
:
1,85 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Evrensel İnsan Hakları Hakkında Bilgiler
Türü: Siyaset Bilimi Kitapları
Sayfa Sayısı: 296
ISBN: 9786059870160
Kapak: Ciltsiz
Hasan İlhan
Hasan İlhan
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Evrensel İnsan Hakları Kısa Özet

  İnsanın insan olarak doğmakla elde ettiği haklara insan hakları denir. Yani bu hak, insanlara doğuştan verilen, verilmesi gereken haklardır. Bu kitabın içeriği dünya ulusları tarafından kabul edilmiş Temel insan haklarından oluşur.

  İnsan Hakları, insanların geliştirmiş oldukları en mükemmel yönetim biçimi olan Demokratik devlet yapılarında uygulanan evrensel bir değerdir. İnsan Hakları, insanları insan gibi yaşatmayı amaç edinir.

  İnsan Hakları, İkinci Dünya Savaşı sonrası tamamen kabul edilmiş ve kurumlaşmış bir kurallar bütünüdür. İnsan Hakları, "Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi"nin kabul edilmesiyle evrensel ve çağdaş bir değer olarak yerini almıştır. Daha sonra kabul edilen "Avrupa Konseyi İnsan Hakları Sözleşmesi" ile de çağdaş, demokratik ve modern devletlerin olmazsa olmaz kuralları ve ilkeleri arasına girmiştir.

  Bir devletin insan haklarını benimseyip benimsemediği, o devletin gelişmişlik düzeyini de belirler. Bir devletin demokratik, çağdaş ve modern bir devlet olabilmesi için insan haklarını anayasal ve yasal bir hak olarak vatandaşlarına tanımış olması ve insan hakları ihlallerinin suç olarak kabul edilip cezalandırılmasını öngören yasal yaptırımları getirmiş olması gerekir.

  Türkiye Cumhuriyeti Devleti; İnsan Haklarına Saygılı bir devlettir. Yasaların ve yasa uygulamalarının da böyle olması gerekir. İnsan Hakları, T.C anayasası'nı 12-74 üncü maddeleri arasında "Temel Haklar ve Hürriyetler" ana başlığı altında vatandaşlarımıza anayasal bir hak olarak tanınmıştır. Demokratik devletlerde hiçbir düzenleme ve uygulama anayasaya aykırı olamaz. Bu bağlamda tüm hukuk sistemimiz de İnsan Hakları çerçevesinde düzenlenmiştir.

Evrensel İnsan Hakları Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.