sadsad x
asdasd

Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde Yemek Kültürü

Yapı Kredi Yayınları

Marianna Yerasimos

95,00 TL
58,90 TL
%38 indirim
Kazancınız
:
36,10 TL
Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde Yemek Kültürü Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 440
ISBN: 9789750845680
Kapak: Ciltsiz
Marianna Yerasimos
Marianna Yerasimos
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde Yemek Kültürü Kısa Özet

  Seyyâh-ı âlem Evliyâ Çelebi’nin Seyahatnâme’si 17. yüzyıl Türkçesinin en önemli me­tinlerinden biri olmasının yanı sıra, verdiği bilgiler açısından da son derece zengin bir başvuru kaynağı.

  Marianna Yerasimos bu çalışmasında Seyahatnâme’yi didik didik ederek *yılan mâslukası*ndan *abdüsselâm otu*na, *zürâfe-pîçe*den *bühtan kavunu*na varın­caya dek *memduh* yiyecek ve içeceklerin, balıkların, meyvelerin, hamur işlerinin, çorbaların, pilavların, sebzelerin, sofra gereçlerinin, esnafın, taam mekânlarının, kısacası yemeğe ilişkin her şeyin ayrıntılı bir dökümünü yapıyor.

  Evliyâ Çelebi Seyahatnâmesi’nde Yemek Kültürü - Yorumlar ve Sistematik Dizin Evliyâ Çelebi’nin yediklerinin izinde, eşine az rastlanan, lezzetli bir çalışma.

  Evliyâ’nın bu kelime oburluğuna Marianna Yerasimos da aynen cevap veriyor. Tabii Evliyâ’nın hiç yapmadığı şekilde, bütün bu kelimeleri araştırıyor: Nereden, hangi kökten gelmiş olmalı, nelerle akraba, ne anlama geliyor? Ama Marianna Yerasimos’un elindeki malzemeyi sınıflandırarak yazdığı bölümler bilgi verdiği kadar eğlenceli de.

  - Murat Belge

Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde Yemek Kültürü Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.