Euthydemos ve Parmenides - Bütün Yapıtları 27

Say Yayınları

Platon (Eflatun)

75,00 TL
57,00 TL
%24 indirim
Kazancınız
:
18,00 TL
Euthydemos ve Parmenides - Bütün Yapıtları 27 Hakkında Bilgiler
Türü: Düşünce Kitapları
Sayfa Sayısı: 176
ISBN: 9786050205220
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2020
Platon (Eflatun)
Platon (Eflatun)
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Euthydemos ve Parmenides - Bütün Yapıtları 27 Kısa Özet

    Platon, hiç kuşku yok ki düşünce tarihinin en önemli ve etkili filozoflarından biridir. Felsefenin kurumsallaşmasına ve felsefede yazılı geleneğin oluşmasına katkıda bulunmuş, iki dünyalı metafiziğiyle bütün bir Ortaçağ düşüncesini belirleyecek olan idealist felsefe geleneğinin başlatıcısı olmuştur. Hıristiyan Ortaçağ felsefesine ve İslam düşüncesine etkisi bakımından da ayrıca önem taşıyan Platon, düşünce tarihi boyunca tartışılan tüm problemleri yüzlerce yıl öncesinden ele almış ve ilk büyük felsefi sistemi inşa etmiştir.

    Platon’un erken dönem diyaloglarından biri olan Euthydemos, oğlunu en iyi şekilde nasıl yetiştirebileceğini düşünen Kriton ile ona bu konuda iki yol sunan Sokrates arasında geçer. İyi bir eğitim almamanın sonucunun ahlakça yozlaşma olarak kabul edildiği bu diyalogda genel olarak tartışılan, bir şeyin aynı anda hem var hem yok olamayacağıdır. Yani bir şeyi bilmek, her şeyi bilmek anlamına gelir.

    Platon’un geç dönem diyaloglarından olan Parmenides’te ise birlik-çokluk temelinde tartışarak ana madde arayışı devam ediyor. Bu diyalogda Platon idealar kuramını yeniden ele alıyor ve orta dönem diyaloglarından biri olan Devlet’te ileri sürdüğü fikirleri sorguluyor.

  • 2. Hamur

Euthydemos ve Parmenides - Bütün Yapıtları 27 Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.