sadsad x
asdasd

Eski İstanbul Konakları

Kurtuba Kitap

Ahmet Semih Mümtaz

12,00 TL
7,44 TL
%38 indirim
Kazancınız
:
4,56 TL
Eski İstanbul Konakları Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Tarih Kitapları
Sayfa Sayısı: 175
ISBN: 9789756743829
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2011
Ahmet Semih Mümtaz
Ahmet Semih Mümtaz
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Eski İstanbul Konakları Kısa Özet

    Semih Mümtaz’ın çeşitli gazete ve dergilerde kaleme aldığı yazıları genelde, yakın tarihi aydınlatıcı birçok bilgi ve hatırayı içermektedir. Söz konusu bu yazılar; Sultan II. Abdülhamid dönemi sosyal ve siyasi olaylarını; devlet adamlarını; döneminin İstanbul ve taşra yaşantısını; eski İstanbul’un ve Boğaziçi’nin unutulan taraflarını, mekânlarını; Paris ve Nice’de yaşadığı yılları; Cenevre’deki talebelik hatıralarını, oradaki Türk öğrencileri ve kurdukları cemiyetleri; Cumhuriyet sonrası İstanbul’un dertlerini dile getirir. Bir kısım yazıları ise musiki ve tiyatro eleştirisi niteliğindedir.
    Bu kitap ise Ahmet Semih Mümtaz’ın eski İstanbul’un konak yaşantısına ait hatıra ve izlenimlerine ait yazılarının derlenmesinden oluşmuştur.
    Bugün artık tarihe karışıp hayal olmuş eski konaklardaki üç kuşağı bir arada tutan gelenekler, harem ve selamlık anlayışı; kadın ve çocukların dünyası; eski İstanbul’daki ünlü paşa konakları; buralarda yaşayan rical-i devletin şakaları, değişik alışkanlıkları gibi hususi hayatlarıyla ilgili bilinmeyen tarafları; eski Boğaziçi’ni süsleyen şimdi bir kısmı yıkılıp gitmiş yalılar; Çamlıca ve Kadıköy taraflarındaki köşkler, akıcı ve hoş bir anlatımla okuyucuya sunulur.

  • 2. Hamur

Eski İstanbul Konakları Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.