sadsad x
asdasd

Eşeğin Gölgesi Davası - Abderalılar

Bilge Kültür Sanat
26,85
19,87
%26 indirim
Eşeğin Gölgesi Davası - Abderalılar Hakkında Bilgiler
Türü: Türk Edebiyatı
Sayfa Sayısı: 376
ISBN: 9786054921454
Boyut: 12.5 x 0
Kapak: Ciltsiz
Christoph Martin Wieland
Christoph Martin Wieland
Devamı
Kampanya

Eşeğin Gölgesi Davası - Abderalılar Hakkında Yorumlar

  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Eşeğin Gölgesi Davası - Abderalılar Kısa Özet

    Tarihteki Abdera, Trakya'da Gümülcine dolaylarında, bugün çağdaş Yunanistan'ın Avdhira kentinin bulunduğu yerde, MÖ 6. yy'da Batı Anadolu'dan gelen Teos halkının kurduğu bir şehir devletidir. Abderalılar, Eski Çağ'ın yergi ve taşlama yazarlarına sık sık konu olmuş, günümüzde ülkemizdeki Karadenizli fıkraları ve hikaleyeri benzeri pek çok fıkra ve hikaye, o dönemlerde Abderalılar hakkında üretilmiş.

    Eserin ana teması, bağnazlık, doğmacılık, tutuculuk, dar kafalılık, bilgi sahibi olmadan görüş sahibi olmak gibi konularla ilgili taşlamalardır. Bir yanda Filozof Demokritos, Hekim Hippokrates, tiyatro yazarı Euripides gibi akılcı (ve tarihi) kahramanlar, öte yanda ise, boş inançların, ön yargıların, eleştirisiz döşüncelirn tutsağı dar ufuklu küçük taşra insanları yer alır. Çeşitli bölümlerde Abdera'nın felsefesi, devlet yönetimi, hukuk sistemi ve mahkemeleri, tiyatrosu ve sanat hayatı, akademisi ve bilim dünyası konularında bilgi edinen okuyucu, (Haldun Taner'in aynı adlı ünlü oyununa da esin kaynağı olan) "Eşeğin Gölgesi Davası" bölümünde, dünya mizah tarihinde eşi bulunmayan bir hukuk parodinin doyumsuz zevkini tadar.

    Abderalılar'ı okuyup bitiren herkes, yazarın belirttiği gibi, aslında yok olmamış bir soy olan Abderalıların günümüzdeki torunlarını ve  çevresindeki Abderalıları "onları görür görmez veya duyar duymaz hemen fark etip anlayacaktır".

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.