Esbab-ı Nüzul - Kur`an Ayetlerinin İniş Sebepleri 4 Cilt Takım

Beka Yayınları

Ebu Usame Selim b. İd el-Hilali

2.000,00 TL
1.240,00 TL
%38 indirim
Kazancınız
:
760,00 TL
Esbab-ı Nüzul - Kur`an Ayetlerinin İniş Sebepleri 4 Cilt Takım Hakkında Bilgiler
Türü: Kuran ve Kuran Üzerine Kitaplar
Sayfa Sayısı: 1836
ISBN: 9786059603959
Kapak: Ciltli
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2018
satis-icon
Satış Rakamları 11 adet satılmıştır.
Ebu Usame Selim b. İd el-Hilali
Ebu Usame Selim b. İd el-Hilali
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Esbab-ı Nüzul - Kur`an Ayetlerinin İniş Sebepleri 4 Cilt Takım Kısa Özet

    Esbâb-ı nüzûlü yani Kur’ân’dakiâyet ve sûrelerin iniş sebeplerini bilmenin, Kur’ân’ı anlamada büyük faydaları vardır. Bu açıdan tefsirde nüzûl sebeplerini bilmek, âyetlerin açıklanması yönünden son derece önemli ve gerekli kabul edilmiştir. Gerek İslâm tarihindeki belirli olayların bilinmesi, gerekse de âyetlerden kastedilen manaların net olarak anlaşılması bakımından esbâb-ı nüzûlü bilmek zorunludur. Bu yüzden başlangıçta tefsir ilmi büyük ölçüde nüzûl sebeplerini bilmekten ibaretti. Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’in yanında bulundukları için sahâbîler hükümlerle sebepler arasındaki münasebetleri tespit edebilmişler ve bu âyetleri rahatlıkla tefsir edebilmişlerdir. Dolayısıyla nüzûl sebebi bilinmedikçe bazı âyetlerin gerçek manasını bilmek mümkün olamaz. Buna karşılık nüzûl sebepleri bilinince de bazı âyetlerin bilinmesi kolaylaşır.

    Esbâb-ı nüzûlünKur’ân’ı anlamadaki büyük öneminden dolayı ilk dönemlerden bugüne kadar bu konuda pek çok çalışma yapılmıştır. Tercümesini sunmakta olduğumuz eser de bunlardan biridir. Ancak bu eserin bu konudaki diğer çalışmalardan ayrıldığı iki temel özelliği mevcuttur. Birincisi bu çalışmada İslâmî kaynaklardaki tüm esbâb-ı nüzûl rivayetleri bir araya getirilmiştir. İkincisi ise tüm rivayetler hadis ilmi açısından değerlendirilip sıhhat durumları hakkında bilgi verilmiştir. Böylece esbâb-ı nüzûle dair nakledilen rivayetlerin güvenilir olup olmadıklarını görmek mümkün hâle gelmiştir.

    Bu eser, bu iki temel özelliği ile bu konudaki diğer çalışmalara ihtiyaç bırakmayacak ve esbâb-ı nüzûlle ilgilenen herkesin ilk başvuru kaynağı olacak bir niteliğe sahiptir.

  • 2. Hamur

Esbab-ı Nüzul - Kur`an Ayetlerinin İniş Sebepleri 4 Cilt Takım Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.