Endülüs Şövalyesi Abdurrahman

Akıl Fikir Yayınları

Ziya Şakir

200,00 TL
156,00 TL
%22 indirim
Kazancınız
:
44,00 TL
Endülüs Şövalyesi Abdurrahman Hakkında Bilgiler
Türü: Osmanlı Tarihi Kitapları
Sayfa Sayısı: 224
ISBN: 9786059499194
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2020
Ziya Şakir
Ziya Şakir
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Endülüs Şövalyesi Abdurrahman Kısa Özet

  Sebte Boğazı’nındaki küçük yarımada, o tarihte Şarkî Roma İmparatorluğu’na bağlı olan imtiyazlı bir vilâyetti. Roma’nın ikiye ayrıldığı zamanlardan çok evvel bile, bu vilâyet Akdeniz’in Atlas denizine açılan yegâne kapısını beklemişti. Bu vilâyetin idare merkezi olan Sebte çok müstahkem bir şehirdi. Akdeniz’e girip çıkan ticaret gemilerinden mühim miktarda vergi alınırdı. Onun için şehirde bulunan halk, refah içinde; valiler de âdeta bir kral ihtişamıyla yaşarlardı. Son vali Kont Cülyanos, İspanya’nın eski asilzadelerinden Kont Belensiya’nın güzel hemşiresiyle izdivaç etmişti. Bu izdivaçtan Matmazel Florinda dünyaya gelmişti… Damarlarında, Bizans ve İspanyol kanını birleştiren Florinda, harika addedilecek derecede güzeldi.

  Kont Cülyanos, bir İspanyol kızı ile evlendikten sonra, İspanya ile alâkasını bir kat daha arttırmıştı. O tarihte, İspanya’yı altüst eden fırka mücadelelerini dikkatle takibe başlamıştı. İspanya’nın mukadderatına hâkim olan Vizigot asilzadeleri, bir taraftan halkı kanlı kırbaçları altında inim inim inletiyorlar diğer taraftan da, birbirlerine karşı rekabet mücadelelerinden geri durmuyorlardı. İspanya, baştanbaşa bir kan ve ateş sahası kesilmişti. Her vilâyette, her şehirde; kanlı hâdiseler birbirini takip etmekte idi. Kral Viça hal edilmiş yerine Gotların en zalim ve en sefih asilzadelerinden Rodrik geçmişti. Sabık kralın akrabası, kâmilen İspanya’dan firar ederek, Sebte’ye gelmişler; Kont Cülyanos’a iltica etmişlerdi. Sebte valisi Kont Cülyanos; bu firarı ve mültecileri kâmilen kabul etmişti.

  Bunu haber alan Kont Belensiya, eniştesi Kont Cülyanos’a gizlice şu mealde bir mektup göndermişti: *Emin bir adamınızı yollayın. Sizi bazı mühim şeylerden haberdar edeceğim.*

  Tarık Bin Ziyad`in komutanlarından Komutan Tarif`in macerası işte tam da böyle bir zamanda sizleri Endülüs`ün nasıl kurulduğunu anlamaya davet ediyor.

  Ziya Şakir`in kaleminden sevda, macera ve tarih...

  Nefesinizi tutarak bir solukta okuyacağınız tarihî Endülüs romanı

 • 2. Hamur

Endülüs Şövalyesi Abdurrahman Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.