Emperyalizm, Evanjelizm ve Osmanlı Ermenileri

Tarih ve Kuram Yayınevi

Jeremy Salt

180,00 TL
120,60 TL
%33 indirim
Kazancınız
:
59,40 TL
Emperyalizm, Evanjelizm ve Osmanlı Ermenileri Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 216
ISBN: 9786059833028
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2015
satis-icon
Satış Rakamları 8 adet satılmıştır.
Jeremy Salt
Jeremy Salt
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Emperyalizm, Evanjelizm ve Osmanlı Ermenileri Kısa Özet

    Kitap kuşkusuz Ermeniler "hakkındadır", fakat aynı zamanda çıkarları ve müdahaleleri nedeniyle, on dokuzuncu yüzyılın son çeyreğinde Ermeni sorununun ortaya çıkmasında payı olan diplomatlar, misyonerler ve siyasetçiler hakkındadır. Öte yandan kamuoyu hakkındadır, özellikle Osmanlıların gidişatı ile ilgili tartışmaların içine katılan dinsel ve ırksal önyargılar hakkındadır. Türklere, Türk ve Müslüman olarak acımasızca yüklenen suçlara inanan dinsel ve ırksal yargı kalıpları incelenmiştir.

    Ermeniler ya da Ermeni yanlısı eleştirmenler beni gerçekleri örtbas etmekle, Osmanlı emperyalizmine arka çıkmakla, yani gerçekleri etrafa yayarak insanları aldatmakla, ırkçılıkla, hatta "Türkçe şovenliği" (bu eleştirmen keşke Türkçemin çok zayıf olduğunu bilseydi) ile suçladılar. Karşı taraftan ise daha yapıcı eleştiriler, bazen övgüler geldi.

    Uzmanların bu çalışmayı önemli bulacaklarını umuyorum, fakat bu kitabı yazarken genel bir okuyucu kitlesini de göz önünde tuttum. Ermenilerin Birinci Dünya Savaşı sırasındaki trajik kaderi hakkında çok şey yazılmıştır, ama "Ermeni" tarihinin bundan önceki dönemi hakkında pek fazla inceleme yoktur; o nedenle, tarihe ilgi duyan herkesin bu konuyu ilginç bulabileceğine inanıyorum.

  • 2. Hamur

Emperyalizm, Evanjelizm ve Osmanlı Ermenileri Hakkında Yorumlar