Efendiler Efendisi İçin Mevlid Okumanın Faziletleri

Buhara Yayınları

Mehmed Fevzi Efendi

110,00 TL
73,70 TL
%33 indirim
Kazancınız
:
36,30 TL
Efendiler Efendisi İçin Mevlid Okumanın Faziletleri Hakkında Bilgiler
Türü: Genel İslam Kitapları
Sayfa Sayısı: 160
ISBN: 9786054530373
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2016
satis-icon
Satış Rakamları 2 adet satılmıştır.
Mehmed Fevzi Efendi
Mehmed Fevzi Efendi
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Efendiler Efendisi İçin Mevlid Okumanın Faziletleri Kısa Özet

  Mevlid’in dini bakımından meşruiyeti ve faziletleri hususunda eser kaleme almış olanlardan birisi de son dönem Osmanlı alim, müderris, sufi ve şairlerden olan *Edirne Müftüsü* diye meşhur Mehmed Fevzi Efendi’dir. Ona göre Mevlid Hazret-i Peygamber`e olan muhabbeti artırır. Bunun karşılığı ise Cennet’te alınacaktır ki; O’nu seven kişiler Cennet’te aynı zamanda diğer peygamberler, sıddikler, şehitler ve salihlerle de beraber olacaktır.

  Mevlid-i şerif okunan belde ve evler Allah tarafından bereketlendirilir. Bu sayede kıtlık olmaz. Sebzeler, meyveler bereketli olur. Sağlık ve afiyet tüm insanları kapsar ve düşmanlara karşı her zaman galip gelinir. Yine Mevlid-i şerifin okutulduğu belde ve evler her türlü belâ, âfet ve çeşitli marazlardan emin olur.
  Şayet bir beldede kıtlık, veba veya düşman istilası gibi bir belâ, musibet veya korkular hasıl olursa, temiz kalple okunacak Mevlid-i şerifle Allah’ın izni ile bunlar def olacaktır.

  İşte bu sebepledir ki ömrünü adeta Mevlid okumaya, okutmaya ve yazmaya adamış olan Mehmed Fevzî Efendi, Türkçe Kudsiyyetü’l-Ahbâr fi Mevlid-i Ahmedi’l-Muhtâr ile İcmâlü`l-Kelâm fi Mevlidi`n-Nebî Aleyhi’s-selâm ve Arapça Kudsiyyü`l-Kelâm fi Mevlidi’n-Nebî Aleyhi`s-selâm adlı üç Mevlid de kaleme aldığı gibi yaşadığı dönemde Mevlid’in okunmasını ve dinlemesini bid’at olarak nitelendiren çevrelere karşı İsbâtü`l-Muhassenât li-Tilâvet-i Mevlid-i Seyyidü`s-Sâdât adlı bir risâle yazmıştır.

  Bu çalışmamızda, Mehmed Fevzî Efendi’nin Mevlid okumanın isbâtı ve faziletleri hakkındaki İsbâtü`l-Muhassenât adlı eserinin yanında bütünlük oluşturması bakımından Kudsiyyetü’l-Ahbâr ile İcmâlü`l-Kelâm adlı iki Türkçe Mevlid’inin eski harfli orjinal metinleri ile birlikte yeni harfli açıklamalı metinlerine yer verilmiştir.

 • 2. Hamur

Efendiler Efendisi İçin Mevlid Okumanın Faziletleri Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.