sadsad x
asdasd

Düşünmeye ve Akletmeye Davet

Ozan Yayıncılık

Ramazan Gürsel Uçar

22,00 TL
14,96 TL
%32 indirim
Kazancınız
:
7,04 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Düşünmeye ve Akletmeye Davet Hakkında Bilgiler
Türü: Düşünce Kitapları
Sayfa Sayısı: 143
ISBN: 9786057569097
Kapak: Ciltsiz
Ramazan Gürsel Uçar
Ramazan Gürsel Uçar
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Düşünmeye ve Akletmeye Davet Kısa Özet

  Akletmek lütfedip ruhundan üfleyerek bizleri fuad, basar, semi’ ile nimetlendiren Rabbimize şükrümüzü eda etmektir. Her düşünme faaliyeti her zaman akletmek ile sonuçlanmaz. Bir düşünce faaliyetinin akletme ile sonuçlanması için zihinde kullanılan muhtevanın, en asgari seviyede ilim ve iyilik olması şartı vardır. Onun için diyoruz ki her akletmek bir düşüncedir. Ama her düşünce akletmek değildir.
  Küresel Egemen Devletler, Geri Bıraktıkları Ülkelere, *Akletmeyi Bloke Ederek* Tahakküm Ediyorlar!

  Akletmek, bilimsel, sosyal, teknolojik, siyasi vb. her türlü üretimin birincil gücüdür. Onu etkisiz kılmanın en etkin yolu ise zorbalık, baskı, istikrarsızlık ile beraber, ekonomide, sosyal hayatta, eğitimde, adalet mekanizmasında ve diğer alanlarda devleti kurumsal ve hukuksal olarak geri kalma modunda kurgulamaktır.

  Din adına uydurulup dinin kendisiymiş gibi bağlayıcı kabul edilen cahilî, ilkesiz ve ilimle çelişen zanlar, ideolojiler adına uydurulan zandan daha az zararlı değildir. Aristo’dan başlayıp Farabi’ye, Descartes’e, Immanuel Kant’a kadar olan birçok filozofun akıl konusundaki iddiaları ile Kur’an’ın tanımladığı akletme fonksiyonu arasındaki fark çok büyüktür. Bu filozofların birçoğu tarafından akıl, bir taraftan bilginin kaynağı olarak tanımlanırken diğer taraftan salt aklın bizzat kendisinin bir bilgi formatında özellik taşıdığı iddia edilmiştir. Kur’an’da ise akletme faaliyeti, temelde ilim malzemesini kullanmak şartına bağlı bir fonksiyon olarak tanımlanmıştır. Adalet nasıl *delil* ile kaimse, Akletmek de *ilim* ile kaimdir.

Düşünmeye ve Akletmeye Davet Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.