Dünya`nın Kalbi: Kazakistan

Galeati Yayıncılık

Tugay Gürler

40,00 TL
27,20 TL
%32 indirim
Kazancınız
:
12,80 TL
Dünya`nın Kalbi: Kazakistan Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 264
ISBN: 9786056996818
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2020
satis-icon
Satış Rakamları 2 adet satılmıştır.
Tugay Gürler
Tugay Gürler
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Dünya`nın Kalbi: Kazakistan Kısa Özet

  Tugay Gürler`den dost ve kardeş Kazakistan`ı tüm detay ve verileriyle analiz eden bir kaynak kitap...

  Bu kitapta Sovyetler Birliği`nin dağılması ile birlikte Orta Asya`da tam bağımsızlığına kavuşan Kazakistan Cumhuriyeti`nin bağımsızlık süreci, bu süreçte karşılaştığı olgular ile bölgesel ve küresel güçlerin bu sürece dahli analiz edilmektedir.

  Soğuk Savaş`tan çıkan iki süper gücün, jeostratejik ve jeopolitik öneme sahip bu ülkeyi dolaylı ya da dolaysız yollardan etkileme ve bölgede üstünlük kurma çabaları Kazakistan bağlamında çözümlenmeye çalışılmıştır.

  Bu kapsamda Rusya`nın Asya bölgesindeki coğrafi konumu, siyasi durumu, Kazakistan ile büyük sınır komşusu olması ve Orta Çağ`a uzanan ilişkileri göz önünde bulundurularak Kazakistan tarihine yer verilmiş, bölgedeki Rus işgali ve egemenlik süreci irdelenmiştir.

  Bağımsızlık süreci ile birlikte ulusal devlet olma çabalarında Kazakistan`ın sahip olduğu büyük yer altı kaynakları ve nükleer kapasitesi nedeniyle bölgeye ABD ilgisinin artması, 2001 yılında Afganistan`ın işgali ile birlikte fiziki olarak Asya`ya konuşlanan ABD`nin bölge ülkeleri ile ilişkileri, yine bu ülkenin Rusya`nın bölgede azalan kontrolünden doğan boşluğu doldurma çabaları kitap içerisinde detaylı olarak yer almaktadır.

  İyi okumalar diliyoruz.

 • 2. Hamur

Dünya`nın Kalbi: Kazakistan Hakkında Yorumlar