Dünyada Geçirdim Çocukluğumu

Everest Yayınları

Melih Cevdet Anday

225,00 TL
146,25 TL
%35 indirim
Kazancınız
:
78,75 TL
Dünyada Geçirdim Çocukluğumu Hakkında Bilgiler
Türü: Türk Edebiyatı Romanları
Sayfa Sayısı: 912
ISBN: 9786051419961
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2016
Melih Cevdet Anday
Melih Cevdet Anday
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Dünyada Geçirdim Çocukluğumu Kısa Özet

  Türkçe edebiyatın *bilge*si Melih Cevdet Anday, ilk şiirlerinin yayımlandığı 1936’dan 2002’deki ölümüne kadar aralıksız yazdı ve ardında binlerce sayfalık devasa bir külliyat bıraktı. Her ne kadar her şeyden önce bir şair olarak anılsa da, yalnızca şiirleri değil denemeleri, romanları, tiyatro oyunlarıyla da Türkçe edebiyatta seçkin ve önemli bir yer edindi.

  *Bir dünya daha olmalı* diyen şairi yankılayarak Dünyada Geçirdim Çocukluğumu adını verdiğimiz bu seçkide, Anday’ın iyi bilinen şiirleri, romanları, denemeleri ve tiyatro oyunlarının yanı sıra anılarına, öykülerine, günlüklerine, ilk kez kitaplaşan gezi yazılarına ve mektuplarına yer verdik. Bunlarla beraber, Anday’ın bir gün kitaplaşmasını istediği ve ondaki humour’un inceliğini gösteren Gani Girgin yazılarından yapılan bir derlemeyi de seçkiye ekledik. İlk şiirlerinin yer aldığı Garip’ten (1941) son şiiri *Şarap*a kadar Anday şiirinin tüm duraklarını görmeye imkân veren bir şiir seçkisi, şairin Türkçe şiirdeki önemli ve kalıcı etkisini göstermeye yetiyor.

  Anday’ın bilgeliğini açığa çıkaran denemeler seçkisi, sanattan edebiyata kültürün kalıcı sorunları üzerine mevcut kabulleri aşarak düşünebilmenin örneklerini sunuyor. Orhan Koçak’ın *Melih Cevdet Anday’ın yapıtını belirleyen farklı gereçler ve içerik arasındaki bağlantılar, dolayımlar en açık olarak bu romanda saptanıyor,* diyerek Anday’ın yapıtları bağlamında önemine işaret ettiği Raziye romanı, bu seçkinin de gövdesini oluşturuyor.

  Anday’ın deyişiyle *yaşamın tutarsızlığına başkaldırma eğilimleri*ni gösteren İçerdekiler oyunu, tıpkı Raziye gibi, Anday’ın tüm yapıtlarındaki

  o sorgulayıcı tavrı bir kez daha görmeye imkân sağlıyor.

  *Dünyada geçirdim çocukluğumu* diyen Anday’ın, yazdıklarıyla devam eden yaşamına bu seçkiyle yeni bir sayfa daha ekleniyor…

  Çocukluğu gibi, erginliği de uzun sürecek Anday’ın…

 • 2. Hamur

Dünyada Geçirdim Çocukluğumu Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.