Divanu Lugati`t-Türk`teki Şiirler ve Atasözleri

Bilge Kültür Sanat

Ahmet Bican ERCİLASUN

100,00 TL
76,00 TL
%24 indirim
Kazancınız
:
24,00 TL
Divanu Lugati`t-Türk`teki Şiirler ve Atasözleri Hakkında Bilgiler
Türü: Araştıma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 224
ISBN: 9786057931818
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2020
Ahmet Bican ERCİLASUN
Ahmet Bican ERCİLASUN
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Divanu Lugati`t-Türk`teki Şiirler ve Atasözleri Kısa Özet

  Dîvânu Lugâti’t-Türk sadece bir sözlük değildir. Eski Türk şiirinin en eski kaynaklarından biri, Türk atasözlerininse en eski kaynağıdır. Bu sebeple Dîvânu Lugâti’t-Türk, şiirimiz ve atasözlerimiz için vazgeçilmez bir eserdir.

  Dîvânu Lugâti’t-Türk’te her biri ayrı bir kelimeye örnek olarak verilmiş 142 dörtlük, 95 beyit (toplam 758 mısra), 266 atasözü vardır. Bilim adamları, eserin farklı yerlerindeki bentleri bir araya getirerek şiirleri tespit etmişlerdir. Ercilasun’un tespitine göre eserde, 40’ı dörtlüklerden, 51’i beyitlerden oluşan 91 şiir vardır.

  Elinizdeki çalışmada Dîvânu Lugâti’t-Türk’teki şiirler ve atasözleri özgün biçimleri ve bugünkü Türkiye Türkçesine aktarmalarıyla verilmiştir. Ercilasun tarafından yapılan şiir aktarmaları da manzumdur. Eserdeki şiirler ilk defa olarak bütün yönleriyle, hem muhteva, hem şekil, hem sanatlar açısından incelenmiş bulunmaktadır.

  Çalışmanın inceleme bölümünde Türk şiir ve atasözlerinin kökenlerine de inilmeye çalışılmıştır. Atasözlerinin konu bakımından sınıflandırılmasında ise Matti Kuusi’nin milletlerarası sistemine uyulmuştur. Sistemin Türkçe çevirisi, çalışmanın sonunda ek olarak yer almaktadır.

 • 2. Hamur

Divanu Lugati`t-Türk`teki Şiirler ve Atasözleri Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.