sadsad x
asdasd

Divan Şiirinde Mi’raciyye Kasideleri

Kitabevi Yayınları

Reyhan Keleş

100,00 TL
69,00 TL
%31 indirim
Kazancınız
:
31,00 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Divan Şiirinde Mi’raciyye Kasideleri Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 435
ISBN: 9786059506519
Kapak: Ciltsiz
Reyhan Keleş
Reyhan Keleş
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Divan Şiirinde Mi’raciyye Kasideleri Kısa Özet

    Hz. Peygamber’in Mescid-i Harâm’dan Mes- cid-i Aksâ’ya gerçekleştirdiği İsrâ yolculuğu, Mescid-i Harâm’dan göklere yükseldiği mi‘râc hadisesi ve akabinde dönüşün anlatıldığı kaside nazım şekli ile yazılmış mi‘râciyyeleri incelediğimiz bu çalışmada yolculuğun tüm ayrıntılarına dair şairlerin gönül dünyalarından beyitlere aktardıkları duygu ve düşüncelerine yer verilmiştir.
    Siyer, hadis, tefsir, kelam gibi dinî ilimlerin üzerinde çokça durduğu, hatta tartıştığı İsrâ ve mi‘râc olayı bu çalışma ile edebiyat dünyasına taşınmış ve şairlerin bu olayla ilgili düşüncelerinin neler olduğu ortaya konulmuştur.

    İsrâ ve mi‘râc şiirlerde tek bir başlık altında mi‘râciyye veya mi‘râc-nâme başlığı ile verilmiştir. İsrâ’da gerçekleşen hadiseler de mi‘râc rivayetinin içerisinde telakki edilmiş ve bu iki mevzu şairlerin kaleminden tek bir olay gibi aktarılmıştır. Çalışmanın temeli iki aşamadan oluşmaktadır. Önce ulaşılabildiği kadarıyla divanlar incelenerek kaside nazım şekli ile yazılmış mi‘râciyyeler tespit edilmiş ve şairleriyle birlikte tanıtılmış, daha sonra bu kasidelerde İsrâ, mi‘râc ve diğer mefhumlardan oluşan bir tahlil çalışması yapılmıştır

Divan Şiirinde Mi’raciyye Kasideleri Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.