sadsad x
asdasd
50,00 TL
38,50 TL
%23 indirim
Kazancınız
:
11,50 TL
Divan Edebiyatı Bahçesinden Hakkında Bilgiler
Türü: Divan Edebiyatı ve Halk Edebiyatı Kitapları
Sayfa Sayısı: 288
ISBN: 9786055227784
Kapak: Ciltsiz
Hanife Dilek Batislam
Hanife Dilek Batislam
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Divan Edebiyatı Bahçesinden Kısa Özet

    Tür denildiği zaman genellikle ortak ya da belirli konuları, özellikleri, biçimleri, teknikleri, kural ya da ilkeleri olan edebi eser çeşitleri anlaşılır. Tür tasnifleri edebî eserlerin konularından ve ortak özelliklerinden yola çıkılarak yapılır. Divan edebiyatının türleri ve tasnifleri için de benzer bir durum söz konusudur. Ancak henüz divan edebiyatına ait bütün türlerin tanımlanıp tasnif edilmediği düşünüldüğünden divan edebiyatının türleri, tanımları ve nasıl tasnif edileceği tartışmaya açıktır. 

    Divan edebiyatı türlerini genel olarak tanımlayıp tasnif eden kaynaklarda verilen bilgiler, tasnifler ve tür sayıları birbirinden farklıdır. Yapılan çalışmalarda konuyla ilgili değişik görüşler ortaya konulmuştur. 

    Bu kitapta mektup, hasb-ı hal, müraca‘a, arz-ı hal, latife, hezl, manzum latife vb. türlerin biçim ve içerik özelliklerini çeşitli yönlerden ele alan 18 yazıya yer verilmiştir. Yazıların bir kısmı manzum bir kısmı da mensur türlere ilişkin bilgiler içermektedir. İlk yazıda tür tartışma ve tasniflerine yönelik temel başvuru kaynaklarında verilen bilgiler değerlendirilmiştir. Türlerin bir kısmına ait araştırmaların bir araya getirildiği kitapta tür çalışmalarına metin örneklerinden yararlanılarak katkıda bulunmak amaçlanmıştır

Divan Edebiyatı Bahçesinden Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.