80,00 TL
60,80 TL
%24 indirim
Kazancınız
:
19,20 TL
Divan Dünyası Hakkında Bilgiler
Türü: Araştıma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 184
ISBN: 9786257201988
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2022
Cemal Kurnaz
Cemal Kurnaz
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Divan Dünyası Kısa Özet

  Divan edebiyatına yönelmemde, Mehmed Çavuşoğlu (1935-1987)`nun sonraları Divanlar Arasında adıyla kitaplaşan yazılarının büyük etkisi olmuştur. Divan şiirini fildişi kulesinden çıkararak, onun gizemli dünyasına küçük kapılar açan bu yazılar dergilerde yayınlandıkça zevkle okurdum. Divan Dünyasından başlığı altında yayınladığım yazılar bir bakıma bunların devamı niteliğindedir.

  Merhum hocam Âmil Çelebioğlu (1934-1990) da, daha önce kimsenin bilmediği veya dikkatini çekmediği özgün konuları araştırarak kongrelere bildiri olarak sunar, edebiyatımızın konu zenginliğine dikkat çekerdi.

  Elinizdeki kitapta yer alan yazılar divan şiirinin, daha önce üzerinde durulmamış özgün konularını ele almak bakımından hocam Âmil Çelebioğlu`na, ortalama okuyucunun anlayabileceği deneme üslûbu ile yazılmaları bakımından Mehmed Çavuşoğlu`na bağlanabilir. Bunlara dipnotlu denemeler de denebilir. Hem akademik hem popüler.

  Her biri uzun okumaların ürünü olarak ortaya çıkan, deneme tadında küçük ölçekli bu yazılar, şiirimizde yer alan kavramların tarihî yürüyüşünü, gelişmesini ve çeşitlenmesini izleyebilmek için yapılacak daha kapsamlı sistematik çalışmalara model olabilecek niteliktedir.

 • 2. Hamur

Divan Dünyası Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.