sadsad x
asdasd

Dini Hükümlerin Kaynağı ve Dini Metinlerin Anlaşılması

İsam Yayınları

Cengiz Kallek

220,00 TL
154,00 TL
%30 indirim
Kazancınız
:
66,00 TL
Dini Hükümlerin Kaynağı ve Dini Metinlerin Anlaşılması Hakkında Bilgiler
Türü: İslam ve Günümüz İslam Düşüncesi Kitapları
Sayfa Sayısı: 567
ISBN: 9786055586195
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 1. Hamur
Basım Tarihi 2022
Cengiz Kallek
Cengiz Kallek
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Dini Hükümlerin Kaynağı ve Dini Metinlerin Anlaşılması Kısa Özet

    Dini hükümlerin kaynağı ve nasıl anlaşılacağı İslam`ın ilk dönemlerinden itibaren etraflıca tartışılagelmişse de özellikle modern çağda insan ve din telakkisinin değişmesiyle ortaya çıkan sorunlar, ahkamın kaynağı, sürekliliği, değişmezliği, dini metinlerin anlaşılması hususundaki yaygın görüşler ile yöntemler hakkında kuşkular doğurmuştur. Tartışma Türkiye`de tarihsellik ve kaynakların Kur`an`a indirgenmesi konularında yoğunlaşmıştır.

    Daha ziyade fıkıh ve tefsir ekseninde yapılan bu iki tartışmadan tarihselliğin hermenötik, tarihselcilik, yapısalcılık, yapı sökümü gibi Batılı yorumlama yöntemlerinin kısmen İslam`ın temel kaynaklarına tatbikini içeren boyutu vardır. Hermenötik ve tarihselcilik gibi teorileri doğuran felsefi ve toplumsal saikler ile bu kuramların duyarlılıkları ve zorunlu sonuçları derinlemesine sorgulanmadan onların daha ziyade fıkıh ve tefsir kaynaklarına uygulanması denenmişse de, genel olarak çağdaş münazaraların İslam düşünce gelenekleriyle teorik seviyede ilgisi kurulmamıştır.

    Dolayısıyla dini metinlerin yorumlanmasında İslam düşünce mirası güncel tartışmalarımıza kaynaklık edecek şekilde işlevselleştirilememiştir. İsam bu eksikliğin telafisine katkı sadedinde, özellikle dini hükümlerin kaynaklarının Kur`an`a indirgenmesi ve tarihsellik hakkındaki görüşlerin çeşitli açılardan ayrıntılı biçimde tahsil edilmesi amacıyla farklı tarafları bir araya getirmiştir. İşte elinizdeki kitap söz konusu çalıştayın bildiri ve müzakerelerini derlemektedir.

  • 1. Hamur

Dini Hükümlerin Kaynağı ve Dini Metinlerin Anlaşılması Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.