sadsad x
asdasd

Devlet-i Aliyye-i Osmaniyye

Yediveren Yayınları
20,00 TL
12,40 TL
%38 indirim
Kazancınız
:
7,60 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Devlet-i Aliyye-i Osmaniyye Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma - İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 224
ISBN: 9786059780421
Kapak: Ciltsiz
Şafak Tunç
Şafak Tunç
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Devlet-i Aliyye-i Osmaniyye Kısa Özet

  Evrensel devlet tanımlanırken ebedi ve ölümsüz olduğuna dair kuvvetli bir inanış söz konusudur. Bu inanış Osmanlı Devleti’nde *Devlet-i Ebed Müddet* olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak bu düşüncenin kökleri Tanrıdağları’ndan kopup gelen ve çok geniş bir coğrafyada egemenlik kuran Türklerin efsanevi Hakan’ı Oğuz Han’a kadar uzanmaktadır.

  Osmanlı Devleti yönetici soyu olan Osmanoğulları *Kayı* boyundan gelmekle Oğuz neslinin taşıdığı *Kut*u, İstanbul’un fethi ile Roma İmparatorluğu’nun taşıdığı evrensellik mirasını, halifeliği bünyesine almakla da İslam Diyarlarının Hiyerarşik Önderliğini kendisinde toplamış ve bu eşsiz mirası Ortaçağ’dan Yakınçağ’a kadar taşımayı başarabilmiştir.

  Osmanlı Devleti’nin *Cihan-şümûl /evrensel* olarak kendi şahsında temsil ettiği evrensel miras, Osmanlı tarihinin uzun süren tarihi içerisinde meydana gelen olaylara farklı bir bakış açısı ile bakılmasını zorunlu kılmaktadır.

  İnsanlık tarihi boyunca devletlerin sahip oldukları güç nispetince halkın nazarında bazen korku bazen sevgi ile karışık itaat bulmuştur. Devletin görkemi halkın itaati ile doğru orantılıydı.  Ancak günümüzde *evrensel devlet* olma arayışının *evrensel zorbalığa* dönüştüğü ile ilgili ciddi şüpheler vardır. 

Devlet-i Aliyye-i Osmaniyye Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.