sadsad x
asdasd

Dergah’ın Sırrı - Aleviliğin Kayıp Hafızası

Cilt Durumu Ciltsiz
Sayfa Sayısı 203
ISBN 9786054511594
Tüm Siparişlerde KARGO 1 LİRA!
26,85 TL %21
bkmkitap.com
Fiyatı
21,21 TL
Fiyat Alarmı
Paylaş:
 • Dergah’ın Sırrı - Aleviliğin Kayıp Hafızası Kısa Özet

  Hacı Bektaş Veli Dergahı uzun ömründe, çok badireler yaşamış her defasında, bir canlı refleksi ile dışardan gelen tehditlere karşı kendisini ustalıkla, metanetle, sabırla savunmuş ve zamandan zamana, iklimden iklime geçerek kendisini hiç bilmediğimiz bir geçmişten bu güne taşımayı bilmiş eşine az rastlanır bir mabettir.

  Bu ünlü Alevi Dergahı bir sırlar mektebidir. Bu gizem okulunun müfredatı da sırdır, kendisi de sırdır.
  Hacı Bektaş Veli Dergahı farkında bile olmadığımız uzak geçmişimizin ayakta kalmış tek şahidi, yazılması memnu kılınmış bir tarihin elde kalmış son belgesidir.

  Bu çalışma Hacı Bektaş Veli Dergahı'nın bilinmeyen tarihi ve bu dergahın son büyük mürşiti Hacı Bektaş Veli eliyle ikmal edilmiş bir köklü misyon üzerinedir.

  Bu çalışma kendi alanında bir ilktir. Konu bütünlüğü sağlamak kaygısı ile önceki çalışmalarımızdan zorunlu olarak alıntı yaptığımız kısa bir kaç tekrar dışında burada söylenenleri daha önce okuyan, yazan ya da duyan olmadı.

  Hiçbir şeyin farkında olmadığımız bir yerdeyiz. Bulanık bir masaldan çıkmış gibiyiz. Hangi kayadan koptuk, hangi daldan düştük bilemiyoruz. Geçmişimize 'gavur muamelesi' yapmaktan neredeyse gurur duyuyoruz. O büyük mazi yedi kat yabancı bize. Zihnimize itiş kakış yerleştirilen 'devlet malı yalanlar'la sıkı sıkıya ahbap olmuşuz. Onlarsız bir günümüz bile geçmiyor. Bu çalışma bir nevi 'devlet malına zarar verme' girişimidir.

  - Erdoğan Çınar

Dergah’ın Sırrı - Aleviliğin Kayıp Hafızası Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.