sadsad x
asdasd
15,00 TL
12,00 TL
%20 indirim
Kazancınız
:
3,00 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Daisy Miller Hakkında Bilgiler
Türü: Roman
Sayfa Sayısı: 80
ISBN: 9786056154522
Kapak: Ciltsiz
Henry James
Henry James
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Daisy Miller Kısa Özet

  Henry JAMES ,Kitaplarının toplu basımı için yazdığı önsözde Daisy Miller'in çıkış noktası olarak, anılarını kendisiyle paylaşan bir arkadaşını işaret eder. Anısında 1877 sonbaharında Roma'da bulunan dostu; burayı gezmeye gelen Amerikalı bir annenin, genç kızının ve küçük oğlunun başlarından geçenleri anlatmıştır. Bu anneyle kızı, daha sonraları şansı konusunda şaşkına dönecek olan, şaibeli kimliğe sahip yakışıklı bir Romalıyla yol kenarında tanışırlar. Beraber Roma'yı gezmeye başlarlar ancak böyle bir durum Avrupa'nın seçkin hanımefendilerince hoş karşılanmaz. Zamanla bu masum davranışları, Roma'da senelerdir yaşayan Amerikalıların olumsuz bakışlarına sebep olmuş ve nahoş bir hadise yaşanmıştır.

  Birkaç ay sonra bu anı, James'in kalemiyle "Daisy Miller'in Kısa Günlüğü" olarak hayat bulmuştur. Eseri, önce, Filadelfiya'da halkın gözünde belli bir yeri olan bir derginin editörüyle paylaşan James, "Amerikan genç kızlık çağındaki bir taşkınlık" eleştirisiyle olumsuz yanıt almıştır. Ölçüyü kaçırmış olmanın kusuru bu küçük kompozisyonu her şeyden önce türünün göze çarpan bir örneği, bir nouvelle yapacaktır. Başlangıçtaki bu olumsuzluklar durumun aksi yönde gelişmesini engelleyememiş, Virginia Woolf'un babası, aynı zamanda James'in çok da iyi arkadaşı Leslie Stephen, eseri özgün bulmuş ve böylece "Daisy Miller"i ilk kez Cornbill dergisinin iki sayısında da yayınlatmıştır.

  Yazar Hakkında; 1843-1916 yılları arasında yaşayan Henry James ABD doğumludur. Romanlarıyla dünya edebiyatında önemli bir yer edinmiş, öykülerini de ustaca kaleme almıştır. Aralarında "Daisy Miller"in de bulunduğu yüzlerce öyküsü olan James, "nouvelle" (kısa roman) demiştir bu tür eserlerine. Öykü ve romanlarının birçoğunun konusu, ağırlıklı olarak "Avrupa'daki Amerikalılar" üzerinedir. Avrupa tarihine duyduğu büyük merak, küçük yaşta Avrupa'ya adım atmasıyla oldukça alakalıdır.

  H. James zengin ve kültürlü bir aileden gelmektedir. Eğitimli aydın bir kişi olan babası; Emerson, Thoreau gibi Amerika'nın önemli yazarlarıyla yakın dostluklar kurmuş, böylece evlerinde oldukça zengin bir edebiyat ortamı oluşturmuştur. Babasının da Avrupa'ya olan hayranlığıyla Avrupa ülkelerine uzun seyahatlere çıkmışlar, bu seyahatlerde babası kendisine ve erkek kardeşine özel öğretmenler tutmuş ve Avrupa'daki okullarda okutmuştur.

  Üniversite tahsilini Harvard Hukuk Fakültesinde yapan Henry James'in aklı hep edebiyatta kalmıştır. Avrupa hayranlığı nedeniyle bir süre Londra, Roma ve Paris'te yaşamış, buralarda kaldığı yıllar boyunca pek çok değerli İngiliz yazarla tanışmıştır. Aynı zamanda Avrupa'da yaşayan Amerikalıları da yakından inceleme fırsatı bulmuştur. Edebî eserlerinin temel taşlarından olan, kuralcı Avrupa kültürünün ortasında masumiyetini korumaya çalışan Amerikalı genç kız veya erkek karakteri de böyle ortaya çıkmıştır.

  Avrupa-Amerika çatışmasını en başta kendi içinde yasamış olan James, ölümünden bir süre önce İngiliz vatandaşı olarak bunu kendi hayatına da geçirmiştir.

Daisy Miller Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.