sadsad x
asdasd

Cyprianka - Kıbrıs Şiiri’nin 3000 Yılı

Yitik Ülke Yayınları

Mehmet Yaşın

200,00 TL
150,00 TL
%25 indirim
Kazancınız
:
50,00 TL
Cyprianka - Kıbrıs Şiiri’nin 3000 Yılı Hakkında Bilgiler
Türü: Araştıma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 456
ISBN: 9786052027271
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2019
Mehmet Yaşın
Mehmet Yaşın
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Cyprianka - Kıbrıs Şiiri’nin 3000 Yılı Kısa Özet

  "Mehmet Yaşın`ın şiirlerini, ilk kitabı Sevgilim Ölü Asker`den bu yana hep severek okudum... Kıbrıslıtürk Şiiri Antolojisi`ni izleyen yapıtı Eski Kıbrıs Şiiri Antolojisi bir seçki. Doksan sayfalık giriş bölümü, Mehmet Yaşın`ın kaleminden çok önemli bir inceleme. Kıbrıs`ta yaşamış uygarlıklar konusunda başlı başına bir kitap, bir şiir kültürü... Ardı sıra nefis şiirler, nefis şiir çevirileri. Kitabı okuduktan sonra çok tuhaf bir şey hissettim: Ada`dan kopup İstanbul`a yerleşen Kıbrıs doğumlu babamın ömür boyu sürmüş gurbetini. Bunu ilk kez hissediyorum."

  - Selim İleri

  *Elen dil ve kültürünü aşkın şekilde Kıbrıslı İncelemeleri`nin açımlanması bir ihtiyaçtı. Mehmet Yaşın`ın Kıbrıslıtürk ve Kıbrıs şiirine eleştirel bakışı içeren antolojik incelemesi, beğeniyle kabul görmek ötesinde bir gerekliliği karşılıyor. Bu bir sine qua non`dur, Kıbrıslı edebiyatıyla ilişkili tüm çalışmalar için mantıksal bir temellendirilme sağlamaktadır."

  - Stephanos Pesmazoglou

  "Yaşın`ın Diller ve Kültürler Arası Bir Edebiyat İncelemesi: Kıbrıs Şiiri Antolojisi adlı kitabının başındaki incelemesi, Kıbrıs tarihi ile şiiri arasındaki etkileşimi, MÖ 9. yüzyıldan MS 20. yüzyıl sonuna kadar ilgi çekici serüveniyle, bir Ada kültürünün savaşlar, işgaller içinde nasıl oluştuğunu bize aktarıyor. Kıbrıs`ı, Kıbrıslı`yı tanımak, Ada üzerine fikir yürtebilmek için bu kitabını okumak şart."

  - Doğan Hızlan

  "Düzenleniş, kapsam ve yorumlanış açısından bir ilk özelliği taşıyan Kıbrıslıtürk Şiiri Antolojisi, ükemizin yazın dünyasında büyük bir eksikliği gideriyor... Mehmet Yaşın`ın, kitabın kapağındaki ‘Kıbrıslıtürk’ sözcüğünü bitişik olarak yaratması, Kıbrıslı Türk kimliğini kültürel ve sosolojik farklılığı da içeren kendine özgülük gerçeğiyle açıklamaktan kaynaklanıyor...Yaptığı birçok ilginç saptamadan birincisi, Misak-ı Milli ile sınırlı olduğunu söylediği `Türk Edebiyatı` tanımlaması yerine `Türkçe Edebiyat`ı koymasıdır.*

  - Hakkı Yücel

 • 2. Hamur

Cyprianka - Kıbrıs Şiiri’nin 3000 Yılı Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.