sadsad x
asdasd

Cumhuriyet Dönemi Ulaşım Politikaları 1923-1960

Atatürk Araştırma Merkezi

Efdal As

24,00 TL
18,48 TL
%23 indirim
Kazancınız
:
5,52 TL
Cumhuriyet Dönemi Ulaşım Politikaları 1923-1960 Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 656
ISBN: 9789751626356
Kapak: Ciltsiz
Efdal As
Efdal As
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Cumhuriyet Dönemi Ulaşım Politikaları 1923-1960 Kısa Özet

    Tarih boyunca ticaret,seyahat, askeri, sefer, haberleşme, dinsel ziyaret, diplomatik temas, misyonerlik faaliyeti, daha yaşanabilir yrler arama bilimsel ve sanatsal etkinlikler gibi nedenlerle yapılan yolculuklar, yol kavramını ortaya çıkarmıştır.

    Anadolu`yu yurt edindikten sonra bu yolar üzerinde kullanılan ulaşım araölarını uzun süre değiştirmeyen Türklerin XIX. yy.`ın ilk çeyreğinde ortaya çıkan yeni bir ulaşım aracıyla trenle aynı yılın ortalarında tanışması hem mensubu oldukları Osmanlı Devletini hem de bu devletin mirasçısı Türkiye Cumhuriyetini bu devletlerin iç ve dış politikalarını oldukça etkilemiştir. Bu etki sonraki dönemde diğer ulaşım alalnlarında da kendisini göstermiştir.

    Bu çalışma Osmanlı tarihsel arka planını da göz önünde bulundurarak erken Cumhuriyet Dönemi şeklinde nitelendirilebilecek olan CHP`nin tek partili iktidarında geçen 27 yıllık dönemin demiryolu kara yolu, denizyolu ve hava yolarına yönelik ulaşım politikaları ile çok partili hayata geçişten sonrasi ikinci genel seçimde iktidara gelen DP`nin 10 ylllık iktidarının yukarıda zikredilen dört ana ulaşım koluna ait ulaşım politikalarını döenmin iç ve dış dinamikleri de göz önünde bulundurarak zaman zaman aralarındaki farkları ve benzerlikleri de vurgulayarak serrgilemeyi amaçlamıştır.

Cumhuriyet Dönemi Ulaşım Politikaları 1923-1960 Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.