Cumhuriyet Dönemi 1923-2014 - İslam Tarihi ve Medeniyeti Bibliyografyası

Beyan Yayınları

Adnan Demircan

260,00 TL
132,60 TL
%49 indirim
Kazancınız
:
127,40 TL
Cumhuriyet Dönemi 1923-2014 - İslam Tarihi ve Medeniyeti Bibliyografyası Hakkında Bilgiler
Türü: İslam Tarihi Kitapları
Sayfa Sayısı: 592
ISBN: 9789754736571
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2016
Adnan Demircan
Adnan Demircan
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Cumhuriyet Dönemi 1923-2014 - İslam Tarihi ve Medeniyeti Bibliyografyası Kısa Özet

    Nüfusumuza nispetle yayımlanan kitapların sayısına bakılarak halkımızın kitap dostu olmadığı, söylenebilir. Ülkemizde yayımlanan kitap sayısı az olduğu gibi İslam Tarihi alanında yayımlanan ciddi çalışmaların sayısı da azdır. Bu sebeple halk arasında İslam Tarihi hakkında yaygın bir bilgisizliğin bulunduğu üzüntüyle müşahede edilmektedir. İslam Tarihi kitaplarının önemli bir kısmı ne yazık ki, birbirinin tekrarı mahiyetindedir.

    Ülkemizde emek mahsulü İslam Tarihi çalışmalarının yayımı, -birkaçı istisna edilirse- özel yayınevleri tarafından ihmal edildiği gibi devlet kurumlarınca da ihmal edilmiştir. Sözgelimi bu konuda muhatap kabul edilebilecek Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Cumhuriyet döneminde yayımlanmış ve ideolojik amaçla yazılmamış kapsamlı bir İslam Tarihi bulunmamaktadır. Aslında tek başına bu durum bile bağlı olduğumuz kültür havzasına duyduğumuz ilginin düzeyini gösterir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan Taberi’nin Tarihi gibi klasik birkaç eser dışarıda tutulacak olursa, İslam Tarihi alanıyla ilgili pek eser yayımlanmadığı da görülecektir. Aynı durum, Kültür Bakanlığı için de söz konusudur.

    Bu çalışma, üniversitelerimizde akademik çalışmalar için göz nuru döken değerli araştırmacılarımızın çalışmalarını bir nebze kolaylaştırmak için hazırlanmıştır. Bu çalışma, üniversitelerimizde akademik çalışmalar için göz nuru döken değerli araştırmacılarımızın çalışmalarını bir nebze kolaylaştırmak için hazırlanmıştır. Çalışma, İslam tarihinin başlangıcından Selçuklular dönemi sonuna kadar ülkemizde yapılan çalışmaların bir katalogu şekinde tasarlanmıştır. Böylece çalışmamızı 13. Yüzyılın sonuyla sınırlandırmış olduk. Osmanlı dönemini dahil etmeyişimizin nedenleri arasında bir bibliyografya çalışmasının İnternet ortamında araştırmacıların hizmetine sunulmuş olmasıdır.

  • 2. Hamur

Cumhuriyet Dönemi 1923-2014 - İslam Tarihi ve Medeniyeti Bibliyografyası Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.