Sıralama seçin
Toplam 68 ürün görüntüleniyor.
Görünüm:


Toplam 68 ürün görüntüleniyor.

Cahit Zarifoğlu Edebi Kitapları

İslamcı görüşlere bağlı kalarak insanın mutlu olma, adalet arayışı ve çektiği özlemleri anlatan edebi eserler vermiştir. Cahit Zarifoğlu kitapları Batı’nın dikta ettiği değerlere göre ezilen Doğu’yu konu almaktadır. Mistik bir dünya bakışına bağlı kalarak şiirler yazmıştır. Kitaplarında bazen gerçek ötesi öğeler kullanarak anlatımını etkili kılma eğiliminde olmuştur.

Yazarın ilk yazdığı şiirlerde İkinci Yeni Akımı olarak nitelenen edebi akımın etkileri görülmektedir. İkinci kitabında ise Anadolu’da yaşamakta olan insanların dini inançlarını ve gündelik yaşamlarını ele almıştır. Hayat süreci içindeki sıkıntıları, acıları, sevgileri ve umutları yansıtmaya çalışmıştır. Menziller adlı şiir kitabında ise İslami düşüncedeki insan sevgisini şiirleştirirmiş, toplumdaki adalet ve mutlu olma özlemlerini ana öğeler olarak ele almıştır.

Kitaplarında bağlı olduğu görüşe ait duyguları ve düşünceleri anlatabileceği özel bir simgesel evreni kurabilmiştir. Cahit Zarifoğlu kitapları bu açıdan değerlendirilmelidir.

Cahit Zarifoğlu’nun Edebi Görüşleri

  • Açık ve anlaşılabilecek tarzda şiirler yazmasına rağmen yazar şiirlerini “zor anlaşılan şiirler” olarak tanımlamıştır
  • Şiirlerinde bulunan kapalı anlamın arkasında İslami anlayış yer alır
  • Yazar eserlerinde herhangi bir ideolojiyi savunmamıştır. İslam, kadın ve aşk gibi konular gerçek olmayan bir anlayış ile ele alınmıştır
  • Şiirlerinde Batı hegemonyasına karşı olan ve bu diktaya başkaldırı bulunmaktadır
  • Şiirleri İslami değerler ağırlıklı olarak işlenmiştir
  • Şiirlerinde madde ve ruh arasındaki ikilem ele alınmıştır
  • Yazar sadece şiir yazmakla kalmamış, roman, hikaye, piyes, sohbet ve oyun gibi değişik alanlarda eserler vermiştir. Ancak bu eserlerine rağmen yazar kendisini şair olarak tanımlamıştır.
  • Çocuklar için yazdığı kitaplarında gerçek dünyayı ve hayal dünyasını iç içe anlatmıştır.

Cahit Zarifoğlu kitapları okumadan önce yazarın edebi görüşlerini bilmeniz eserlerini daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Daha fazla bilgi
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.