125,00 TL
68,75 TL
%45 indirim
Kazancınız
:
56,25 TL
Çağrı Bey Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 144
ISBN: 9786257631068
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2021
satis-icon
Satış Rakamları 178 adet satılmıştır.
Cihan Piyadeoğlu
Cihan Piyadeoğlu
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Çağrı Bey Kısa Özet

  Türkler, tarihleri boyunca pek çok devlet kurmuştur. Hiç şüphesiz kurulan bu devletler her defasında mümtaz bir şahsiyeti de tarihin sayfalarına kazımıştır. Bu mümtaz şahsiyetlerden biri de Çağrı Bey’dir. Genellikle Tuğrul Bey’in gölgesinde kalan Çağrı Bey, aslına bakıldığında Büyük Selçuklular’ın kurucusu ve bir nevi *Gölge Sultanı*dır.

  Çağrı Bey’in devletin kurulmasına olan katkısı sadece askerî anlamda olmamış, fikrî anlamda da kendisini hissettirmiştir. Selçuklular, Çağrı Bey’in cesareti ve askerî taktikleri sayesinde dönemin önemli ordularından birine karşı durabilmiş, ardından da üstün gelmeyi başarmıştır. Dandanakan’dan önce yapılan mücadele ve hemen ardından savaşın kazanılması Çağrı Bey’in öngörüleri sayesinde mümkün olabilmiştir.

  Çağrı Bey, ayaklarının Horasan’dan kesilmesi halinde bir daha bu coğrafyada tutunmalarının da mümkün olamayacağını tahmin ettiğinden Gazneliler’in karşısına çıkarak savaşma konusunda ısrarcı olmuş, kazanılan zafer sayesinde de Büyük Selçuklular Devleti kurulabilmiştir.
  "Sultan Alp Arslan" ve "Büyük Selçuklular" adlı eserleriyle, Türk tarihinde çoğu zaman göz ardı edilen kritik bir dönemi yeniden gündeme taşıyan Cihan Piyadeoğlu’nun elinizdeki eseri, Çağrı Bey’i üç bölümde inceliyor. İlk bölümde devletin kuruluşuna kadar geçen süreçteki faaliyetleri ele alınıyor. İkinci bölümde Dandanakan Zaferi sonrasındaki hâkimiyet bölgesi, üçüncü bölümde ise savaşçı kişiliği ortaya konuyor.

  "Çağrı Bey: Selçukluların Kuruluş Hikâyesi", alanında yazılmış en derinlikli çalışma olarak bir kaynak niteliği taşıyor…

 • 2. Hamur

Çağrı Bey Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.