sadsad x
asdasd

Çağdaş Tefsirlerde İsrailiyat Eleştirisi

İsam Yayınları

Mesut Kaya

120,00 TL
84,00 TL
%30 indirim
Kazancınız
:
36,00 TL
Çağdaş Tefsirlerde İsrailiyat Eleştirisi Hakkında Bilgiler
Türü: İslami Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 668
ISBN: 9786057580139
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2019
Mesut Kaya
Mesut Kaya
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Çağdaş Tefsirlerde İsrailiyat Eleştirisi Kısa Özet

    Çağdaş dönem tefsir çalışmalarının en muhataralı kavramlarından biri hiç kuşkusuz İsrâiliyat’tır. Kavram bu dönemde geçmişte olmadığı kadar yoğun bir ilginin odağı olmuş, genellikle menfi olmak üzere pek çok değerlendirmenin merkezinde yer almıştır. Konuyla ilgili çalışmalarda müslümanların Batı ile karşılaşmaları sürecinde oluşan savunma psikolojisinden ve ön yargılardan uzak kalınamamıştır.

    İlk dönemlerden itibaren tefsir kitaplarında varlığını sürdüregelen İsrâilî rivayetler, bu süreçte yabancı kökenli, başka kültürlerden tehlikeli bir biçimde İslam’a sızmış malzemeler olarak görülmüştür. Bütün savunmacı yaklaşımlar ve ön yargılar gibi İsrâiliyat’a yönelik bu bakış açısı da tefsirdeki İsrâilî malzemenin sağlıklı bir biçimde değerlendirilmesini engellemiştir.

    Bu çalışmada, İsrâiliyat’ın gerek ıstılah gerekse içerik olarak İslamî literatürde geçirdiği tarihsel süreç; çağdaş dönemde İsrâiliyat’a yönelik ön yargı ve bunun İsrâiliyat algısını nasıl biçimlendirdiği, İsrâiliyat’a yönelik eleştiriler ve bunu beraberinde getiren etkenler, eleştirilerin tutarlı olup olmadığı gibi konular ele alınmıştır. Ayrıca çağdaş tefsirlerde sıkça rastlanıldığı şekliyle yahudi ve hıristiyan kutsal kitaplarından nakilde bulunma olgusu, bunun sebepleri ve yöntemsel problemleri üzerinde durulmuştur.

  • 2. Hamur

Çağdaş Tefsirlerde İsrailiyat Eleştirisi Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.