Büyük Alaeddin Keykubad ve Zamanı Ciltli

Kronik Kitap

Mehmet Altay Köymen

395,00 TL
256,75 TL
%35 indirim
Kazancınız
:
138,25 TL
Büyük Alaeddin Keykubad ve Zamanı Ciltli Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Tarih Kitapları
Sayfa Sayısı: 608
ISBN: 9786057635716
Kapak: Ciltli
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2020
satis-icon
Satış Rakamları 94 adet satılmıştır.
Mehmet Altay Köymen
Mehmet Altay Köymen
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Büyük Alaeddin Keykubad ve Zamanı Ciltli Kısa Özet

  Selçuklu’nun Altın Çağı: 1. Alaeddin Keykubad Devri…

  Anadolu, uzun tarihi boyunca hiçbir zaman tek bir devletin hâkimiyeti altında birleştirilememiştir. Bu hususta Türkler bir istisna teşkil etmişlerdir. Bütünlüğünün sağlanması sayesinde Anadolu, tarihinde ilk defa tümüyle istilaya uğramadan Türklerin elinde kalmıştır. Selçuklular devrinde Anadolu’nun tek hâkimiyet altında birleştirilmesi; Türklerin Anadolu’yu savunması, burada parlak bir medeniyet kurması ve ekonomik gelişmeyi sağlaması için son derece uygun bir zemin hazırlamıştır. Alâeddîn Keykubad, Batı Rönesansı’ndan çok önce gerçekleştirilen bu Türk-İslâm Rönesansı’nın başlıca mimarlarından biridir.

  Sultan 1. Alâeddîn Keykubad dönemi; siyasî ilişkilerden ticarî ve ekonomik canlanmaya, askerî yeniliklerden göz alıcı sanat eserlerine, fetih hareketlerinden güvenlik politikaları ve stratejilerine dek Anadolu Selçukluları tarihinin en hareketli ve dikkat çekici devridir. Alâeddîn Keykubad liderliğinde Anadolu Selçuklu Devleti altın çağını idrak etmiştir. Tüm bu gelişmeler, Haçlı seferleri ve Moğol istilası arasında sıkışıp kalmış, tansiyonu oldukça yüksek bir coğrafyada meydana gelmiştir.

  Selçuklu tarihinin en önde gelen isimlerinden Prof. Dr. Mehmet Altay Köymen’in *ustalık eserim* dediği bu çalışması, *akıllara durgunluk veren* bir medeniyeti ve refahı teferruatıyla ortaya koymasıyla alanının en yetkin kitabı olma özelliğine sahiptir. Bu eserle birlikte dönemin devlet otoritesi, devlet hayatında rol oynayan unsurlar, saray teşkilâtı, hükûmet teşkilâtı, ordu, devlet idaresi ve hükümdarın hayatı birincil kaynaklara dayanan bilgilerle ve benzersiz bir üslupla ortaya konmaktadır.

  Büyük Alâeddîn Keykubad ve Zamanı, Türk tarihinin hem en önemli devirlerinden hem de en önemli hükümdarlarından birini tüm çarpıcı yönleriyle takdim eden eşsiz bir kaynak...

 • 2. Hamur

Büyük Alaeddin Keykubad ve Zamanı Ciltli Hakkında Yorumlar