Bütün Yönleriyle Hz. Ömer Ve Devlet İdaresi

Mahya Yayınları

Allame Şibli Numani

335,00 TL
257,95 TL
%23 indirim
Kazancınız
:
77,05 TL
Bütün Yönleriyle Hz. Ömer Ve Devlet İdaresi Hakkında Bilgiler
Türü: İslami ve Tasavvuf Kitaplar
Sayfa Sayısı: 400
ISBN: 9786055222277
Kapak: Ciltli
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2016
satis-icon
Satış Rakamları 36 adet satılmıştır.
Allame Şibli Numani
Allame Şibli Numani
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Bütün Yönleriyle Hz. Ömer Ve Devlet İdaresi Kısa Özet

    Devlet dairesine herhangi bir atama yapıldığı zaman, atanan kimseye içinde memuriyetinin yetki ve sorumluğunu belirten bir ferman verilirdi. Bu ferman, muhacir ve ensardan birçoğunun imzalarını taşırdı. Söz konusu memur görev yerine varınca; yetki ve sorumluluklarını açıklayan bu fermanı, halka okuyarak, sınırları çiğnediği takdirde kendisinden hesap sorulmasını isterdi. Hz. Ömer, devlet memurlarının görevlerini herkesin bilmesi için büyük çaba gösterirdi. Bu amaçla değişik vesilelerle birçok yerde halka seslenmişti. Bir defasında, halkın huzurunda memurlara hitaben şöyle demişti:

    "Biliniz ki, sizi halkı baskı altına almak ve onlara zulmetmek için atamadım. Sizi, halka örnek olacak önderler olarak gönderdim. Müslümanlara haklarını veriniz ve onları döverek küçük düşürmeyiniz. Gurura kapılma hatasına düşmemeleri için onları gereğinden fazla övmeyiniz. Kapılarınızı onların yüzlerine kapamayınız ki, içlerinde kuvvetli olanlar zayıf olanları yemesin. Ve onlardan üstünmüşsünüz gibi hareket etmeyin, çünkü bu onlara tahakküm etmek demektir."

    Bir kimse bir yere memur olarak atandığı zaman, hazır bulunanların tanıklık etmeleri ve atanan kimsenin yetenek ve görevlerinin bilinmesi için atama yazısı, o kimseye ashabın huzurunda verilirdi.

  • 2. Hamur

Bütün Yönleriyle Hz. Ömer Ve Devlet İdaresi Hakkında Yorumlar