Bütün Yönleriyle Alevilik

Demos Yayınları

Esat Korkmaz

280,00 TL
182,00 TL
%35 indirim
Kazancınız
:
98,00 TL
Bütün Yönleriyle Alevilik Hakkında Bilgiler
Türü: Alevilik ve Bektaşilik Kitapları
Sayfa Sayısı: 272
ISBN: 9789944387538
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2015
satis-icon
Satış Rakamları 10 adet satılmıştır.
Esat Korkmaz
Esat Korkmaz
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Bütün Yönleriyle Alevilik Kısa Özet

  Alevilik, Anadolu doğumlu batıni kurtarıcı bilinç-inançtır; bu bilincin-inancın örgütlenmesi anlamında batıni felsefe ya da bilgelik, yani eren-evliya öğretisidir. Anlaşılacağı gibi Arapyarımadası doğumlu olmadığı için, İslam’ın özü de değildir.

  Doğumundan günümüze Alevi kimliğiyle yaşanmış bir yasaklı tarihi vardır Aleviliğin; bir de geriye dönüş tapımı gereği İslam’ın içine taşındığında sahiplendiği, kendini özdeşleştirdiği, kutsadığı bir yasaklı tarihi vardır. Bu ikili yasaklı tarih anlaşılmadan, Alevi tarihi sağlıklı olarak bilince taşınamaz.
  Resmi tarihin sınırlarının dışına taşınmadan, oradaki tarih güncellenmeden yasaklı olan Alevi tarihi kurtarılamaz. Bu gerçeğin bir yanıdır: Diğer yanı ise geçmiş bugünden kurtarılmalıdır: Her iki anlayışı birlikte düşündüğümüzde tarihi kurtarmak için, resmi tarihin dışına taşınıp oradaki tarihi güncellemek, daha sonra da güncellediğimiz tarihi bugünün saldırısından korumak gerektiği anlaşılır.

  Bunu başardığımızda, resmi tarihe direnmiş olanları yeniden aramıza taşıyabiliriz, bu yolla ezilenlerin tarihine sahip çıkabiliriz. Sahip çıktığımız tarihi, egemenin değil, yaşamın hizmetine sunabiliriz.

 • 2. Hamur

Bütün Yönleriyle Alevilik Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.