sadsad x
asdasd

Bizans Tarihyazımında Öteki Selçuklu Kimliği

Doğu Batı Yayınları
28,00
19,88
%29 indirim
Bizans Tarihyazımında Öteki Selçuklu Kimliği Hakkında Bilgiler
Türü: Araştırma - İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 269
ISBN: 9786059328081
Boyut: 15.5 x 0
Kapak: Ciltsiz
Adem Tülüce
Adem Tülüce
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya

Bizans Tarihyazımında Öteki Selçuklu Kimliği Hakkında Yorumlar

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Bizans Tarihyazımında Öteki Selçuklu Kimliği Kısa Özet

  Anadolu’nun Türkleşmesi ve Anadolu Türk kimliğinin oluşumu sürecinde, üzerinde belki de daha önce hiç durulmamış bir çalışma yöntemi ve araştırmayla karşı karşıyayız.

  Bizans Tarihyazımında Öteki Selçuklu Kimliği alanında bir ilktir. Türk-Bizans araştırmalarına farklı bir bakış açısı getirmektedir. Bizans tarihyazımı dikkate alınarak isimler, unvanlar, şahıs adları, Türkçeleşmiş ifadeler vb. üzerinden Selçuklu’yu okuma denemesine girişilirken, farklı kimliklerin birbirleri hakkındaki bilgileri, algılamaları, yargıları ve davranış kodlarıyla ilgili kimi ipuçlarına ve zihin açıcı verilere, değerlendirmelere ulaşılmaktadır. Bu niteliğiyle Adem Tülüce tarih terminolojisine büyük bir katkıda bulunmaktadır.

  Türk devlet kurumlarının olgunlaşması sürecinde, Türk-Rum sarayları, merkezleri, şehirler, topluluklar ve insanlar nasıl bir etkileşim içindeydiler; sosyal, ekonomik ve siyasi hayat nasıl bir gelişme gösteriyordu; Türklerin savaşma yöntemleri, idari anlayışları; Rumların Türklerle ilgili tecrübeleri; farklı statülerdeki insanların hikayeleri ve kültürler arası geçişler… İşte bu kitapta, bu iç içe geçen hayatlar ve Anadolu’nun geleceğinde belirleyici olan bu dönemde farklı kimliklerin kaderini çizen olayların ruhuna nüfuz etmek için dilin kendisine başvuruluyor.

  Anna Komnini, İoannis Kinnamos, Nikitas Honiatis, İbn Bibi, Ahmed b. Mahmud, Aksaraylı Kerimüddin vb. gibi zamanın önemli klasiklerine dayanarak yapılan bu prosopografik çalışma Selçuklu Dönemi Türk Tarihi araştırmalarına çok değerli bir katkı sunmaktadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.