sadsad x
asdasd

Bir Osmanlı Dersiamı Ordulu Mustafa Asım Efendi’nin Kitap Dünyası

Gece Akademi

M. Asım Yediyıldız

42,00 TL
33,60 TL
%20 indirim
Kazancınız
:
8,40 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Bir Osmanlı Dersiamı Ordulu Mustafa Asım Efendi’nin Kitap Dünyası Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 210
ISBN: 9786057809339
Kapak: Ciltsiz
M. Asım Yediyıldız
M. Asım Yediyıldız
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Bir Osmanlı Dersiamı Ordulu Mustafa Asım Efendi’nin Kitap Dünyası Kısa Özet

    Elinizdeki bu kitap, Osmanlı İmparatorluğu'ndan Türkiye Cumhuriyeti'ne geçiş döneminde yaşayan bir Osmanlı dersiamı merhum Mustafa Asım (Yediyıldız)'ın (Ö. 1945) kitap dünyasını tahlil etmektedir. Mustafa Asım Efendi; Aybastı, Amasya ve İstanbul medreselerinde tahsil gördükten sonra imtihanına girmiş ve dersiamlık hakkını elde ederek Liyakat madalyası ile ödüllendirilmış, icazet vermeye yetkili kılınmıştır. Ayrıca kendilerinin İstanbul müderzisliği payesi vardır.

    Uzun süre lstanbul 2. Bayezid Camii’nde dersiamlık yapmış ve talebeler'ne icazet vermiştir. 2. Dünya Harbi öncesinde memleketi Aybastı'nın Hoşkadem köyüne izinli olarak gelmiş ancak bir daha geri dönmemiştir. Mustafa Asım Efendi'nin İstanbul'daki kütüpha­nesi bir kez yanmış, bir kez de yağmalanmıştır. Bunun üzerine Mustafa Asım Efendi, köyünde üçüncü kütüphanesini kurmuş ve bu kütüphane halen Aybastı müftülerinden oğlu merhum Senai Yediyıldız'ın evindedir. Bu eserde Mustafa Asım Efendi'nin kütüphanesindeki kitaplar tanıtılmış ve bu kitaplar, birkaç Osmanlı aliminin kitap listeleriyle de karşılaştırılarak bazı değerlendirmeler yapılmıştır.

    Bu eserlerin incelenmesiyle, Osmanlı ulemasının dinı ilimlerin hemen her alanıyla meşgul olduğu, İslam'ın ana kaynaklarına dayanan dinı düşüncelerinin asırlar boyu süreklilik gösterdiği ve klasik düşüncenin önemli ölçüde korunduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca İstanbul medre selerinde öğretilenlerin Orta Karadeniz'de de öğretilerek insanlar yetiştirildiği anlaşılmaktadır. Kültürel süreklilik budur ama mutlaka yenilenerek geliştirilmesi de gerek.

Bir Osmanlı Dersiamı Ordulu Mustafa Asım Efendi’nin Kitap Dünyası Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.