sadsad x
asdasd

Bir Darbeci Subayın Hatıraları

Kronik Kitap
60,00 TL
38,40 TL
%36 indirim
Kazancınız
:
21,60 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Bir Darbeci Subayın Hatıraları Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma - İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 608
ISBN: 9786057635679
Kapak: Ciltsiz
Bahtiyar Yalta
Bahtiyar Yalta
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Bir Darbeci Subayın Hatıraları Kısa Özet

  Darbe yıllarını
  Birinci elden okumak…

  *27 Mayıs 1960 darbesi ve sonrasında askerlerin başlarına gelenleri mutlaka anlatmalıydım… Darbelere katılan subaylar, Harbiyeli öğrenciler ve onların değerli eşleri ile çocuklarının ısrarları üzerine bu dönemi yazmalıydım…*

  Bahtiyar Yalta

  Genç Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihi bir bakıma darbeler ve muhtıralar tarihidir. Özellikle tek parti iktidarının 1950 yılında sona ermesinden itibaren pek çok darbe süreci yaşanmıştır. Cumhuriyetimizin bu tansiyonu yüksek zamanlarına ışık tutmak için son derece kritik olan asker-sivil ilişkisini de yeniden gündeme taşımak ve ilk elden belgelerle, hatıralarla masaya yatırmak gerekiyor.

  Bahtiyar Yalta; Ağustos 1950’de gönüllü olarak Kore Savaşı’na katılmış, yurda döner dönmez katıldığı Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı başta olmak üzere Türk Silahlı Kuvvetleri’ne pek çok alanda hizmet etmiş, Ağustos 1960’ta Kara Harp Okulu II. Öğrenci Taburu komutanı olarak görevlendirilmiş, 22 Şubat 1962 olayı ile 24 Şubat 1962’de kurmay kıdemli binbaşı olarak emekli edilmiştir. 21 Mayıs 1963’teki ihtilal girişimine katıldığı için dört seneye yakın cezaevinde kalmıştır. Demokrat Parti’ye karşı yürütülen gizli yapılanmalarda önemli rol oynayan ve bir döneme damgasını vuran Talat Aydemir’in mesai arkadaşlarından biri olmasının yanı sıra pek çok konuda fikirlerine başvurulmuş ve kendisine kritik görevler verilmiştir.

  22 Şubat 1962 ve 21 Mayıs 1963 tarihlerinde yaşanan iki darbe girişiminde olayların merkezinde yer alması nedeniyle Bahtiyar Yalta’nın hatıraları büyük bir önem arz etmektedir. Her iki süreçte de etkin rol oynayan kişilerle yaptığı görüşmeleri aktarması bu hatıraları daha da değerli kılmaktadır. Yalta’nın anıları engin bir hafızanın Türk tarihine armağanıdır.

Bir Darbeci Subayın Hatıraları Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.