Bigane Durmayın Aşinanıza

Cümle Yayınları

M. Kayahan Özgül

224,00 TL
150,08 TL
%33 indirim
Kazancınız
:
73,92 TL
Bigane Durmayın Aşinanıza Hakkında Bilgiler
Türü: Anı Mektup ve Günlük Kitapları
Sayfa Sayısı: 304
ISBN: 9786059147293
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2016
M. Kayahan Özgül
M. Kayahan Özgül
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Bigane Durmayın Aşinanıza Kısa Özet

    Edebiyyat-ı Cedîde’nin hikayecilerden biri olarak adını duyurmuş iken edebiyatta millileşmenin gereğine inanarak büyük bir değişim geçiren Ahmed Hikmet Müftüoğlu, Haristan ve Gülistan ile Çağlayanlar’ın yazarıdır. Bu iki kitap, onun sanat anlayışındaki büyük değişimin göstergesidir. Özellikle ikincisi, onu Milli Edebiyat Devresi’nin önemli adlarından biri haline getirir. Şehbenderlik ve benzeri görevlerle Avrupa’yı uzun müddet dolaşan Ahmed Hikmet, Osmanlı Devleti’nin dışarıdan nasıl göründüğünü bilen ve onu Avrupa ile tarafsızca karşılaştıran nâdir aydınlarımızdandır.

    Ahmed Hikmet Müftüoğlu’nun şiirlerini, mektup ve günlüklerini içeren bu kitap, hem bir aydının özel dünyasını hem de dönemine ilişkin gözlemlerini izlememizi sağlıyor. Kitaptaki şiirler, onun *şairliği* hakkındaki yargıların gözden geçirilmesini hazırlayacak yoğunluktadır. Mektupları, eşi Suad Hanım ile onun ölümünden sonra evlendiği Fatma Nerime Hanım’a yazdıklarından oluşmuş bir toplamdır. Bunların neredeyse tamamı *sevda mektubu* olarak belirginleşir. Bununla birlikte mektuplardan, hayatının bilinmeyen tarafları öğrenilir; eser yayımladığı dergi ve gazetelerden haberdar olunur. Günlükleri ise yurtdışı gezilerindeki izlenimlerini yansıtır.

    Ahmed Hikmet Müftüoğlu’nun şiirleri, mektupları ve günlükleri, M. Kayahan Özgül’ün titiz çalışmasıyla Milli Kütüphane’deki bir *kutu*dan günışığına çıkarılıyor. Zengin bir hayat ve onun izdüşümünü görmek için ince bir davet…

  • 2. Hamur

Bigane Durmayın Aşinanıza Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.