140,00 TL
88,20 TL
%37 indirim
Kazancınız
:
51,80 TL
Biat 3 Hakkında Bilgiler
Türü: Anı Mektup ve Günlük Kitapları
Sayfa Sayısı: 104
ISBN: 9789757013280
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2014
satis-icon
Satış Rakamları 43 adet satılmıştır.
Nuri Pakdil
Nuri Pakdil
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Biat 3 Kısa Özet

  Nuri Pakdil, 1969`dan 1981`e kadarki süreçte kaleme aldığı denemeleri, ‘Biat` adı verdiği üç kitapta topladı. Edebiyat Dergisi Yayınları arasında çıkan ‘Biat I’, Haziran 1973`te; ‘Biat II`, Ocak 1977`te ve ‘Biat III`, Nisan 1981`de yayımlandı.

  Yabancılaşmaya karşı direnen, medeniyetimizi, dolayısıyla biatı savunan yazar, yazılması on üç yıl süren bu üç kitapta, ‘biat` kavramını ülke gündemine taşıdı; kültür, sanat ve edebiyat boyutu üzerinde durdu. Çünkü ‘biat’, medeniyetimizi kuran akıl ve iradeyi ortaya çıkaracaktı, ülkemizin öze dönüş yolculuğuna çıkışı biat’la gerçekleşecekti.

  Nuri Pakdil, Üç ciltlik Biat kitaplarına aldığı ve yazarlık, edebiyat, yabancılaşma, direniş gibi konular çevresinde derinleştirdiği denemelerinde, ülkemizin yerli düşünceye dayanan kendi toplumsal, ekonomik ve siyasal kültürünü canlandırmaya çalıştı.

  Biat kitapları, yerli düşüncenin izinde, İslâm uygarlığı peşinde olan Edebiyat dergisi şairlerinin ve yazarlarının, aydınlık savaşçılarının dostluğu, dayanışması ve manifestosuydu.

  Biat, bozguna son vermenin ve ülkeye dirlik düzen getirmenin adıydı.. Biat, düşünceyle eylemi, kültürle siyaseti bütünleştiriyordu. 

  - Mustafa Yürekli

 • 2. Hamur

Biat 3 Hakkında Yorumlar