sadsad x
asdasd

Batı Taklitçiliği ve İslam

Neyzen Kitap
10,00 TL
6,30 TL
%37 indirim
Kazancınız
:
3,70 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Batı Taklitçiliği ve İslam Hakkında Bilgiler
Türü: Diğer
Sayfa Sayısı: 96
ISBN: 9786056318504
Kapak: Ciltsiz
İskilipli Mehmed Atıf Hoca
İskilipli Mehmed Atıf Hoca
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Batı Taklitçiliği ve İslam Kısa Özet

  Elinizdeki eser, İskilip alimlerinden Şehid Muhammed Atıf Hocanın 19. yüzyıl İslam dünyasında görülmeye başlanan, batı taklitçiliğinin millet-i İslamiyeye vereceği zararlara karşı alınması gereken önlemlerle ilgili tavsiye ve uyarıların bulunduğu, ilk neşredildiği zamanki ismi ile Frenk Mukallitliği ve Şapka risalesidir.

  Her millet tarihinde kimi zaman büyük kültürel erozyonlara maruz kalmıştır. Fakat tarih boyunca hiçbir toplum Türk milletinde olduğu kadar büyük bir değişim yaşamamıştır. Tarihte meydana gelen pek çok hadise neticesinde varlığını topyekun kaybetmiş milletler olduğu gibi, köleleştirilmiş ve asıl kimliklerinden koparılıp özleri unutturulmuş milletler de mutlaka olmuştur.

  Trajik olan husus ise, bir milletin -var olduğu müddetçe- bu yozlaşmayı isteyerek ve kısmen kabullenerek öz benliğine nakış nakış işlemesi ve uzun yıllar sonra kendi haline baktığında asliyyetindeki varlık sebebi olan ulvi misyonundan tamamen uzaklaşmış olmasıdır. Bir Fransız ya da İngiliz yöneticisinin, kendi vatandaşına Bundan sonra, medeniyetin beşiği Doğuda olduğu gibi başınıza sarık, sırtınıza onların kıyafetlerini giyeceksiniz demesi ne kadar yanlış ise, bunun tam tersi olarak yapılanlar da o kadar yanlıştır. Ki hiçbir İngiliz ya da Fransız vatandaşı bunu isteyerek kabullenir mi? Elbette kabullenmez; ama biz genel olarak isteğimizle, kısmen de cebirle bu değişime razı olduk.

  Bu çalışmada, değişim başladığı anda olacaklardan bahsediliyor. Günümüzde ise bu değişim büyük oranda gerçekleşmiş bulunmaktadır. Bu dünyada bunun karşılığının ne olduğunu anlayamasak da ahiret aleminde bütün şifreler çözülecektir. Elinizdeki bu kitapta, müellifin yaşadıkları ön planda olsa da, asıl gayemiz bu risalenin İslam Dünyasına hitap eden muhtevasıdır.

  "Okuyun ve tefekkür edin..."

Batı Taklitçiliği ve İslam Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.