sadsad x
asdasd

Avrupa Birliği’nde Devlet ve Fransa’da Korsika

Peri Yayınları

M. Şehmus Güzel

18,00 TL
16,56 TL
%8 indirim
Kazancınız
:
1,44 TL
Avrupa Birliği’nde Devlet ve Fransa’da Korsika Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 112
ISBN: 9789759010379
Kapak: Ciltsiz
M. Şehmus Güzel
M. Şehmus Güzel
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Avrupa Birliği’nde Devlet ve Fransa’da Korsika Kısa Özet

  Üye devletler arasında bir barış dünyası yaratmaya yönelik Avrupa Birliği bünyesinde devlet yapısı değişiyor. Ulus ­Devlet`in yaratıcısı ve en sıkı merkezi devlet yapısında yıllarca direnen Fransa Cumhuriyeti bile, artık Anayasası`nda öngördüğü gibi "decentralisee" bir cumhuriyettir. Evet, Fransa`da bile artık yerinde yönetim söz konusudur. Oysa daha birkaç zaman önce, Korsika örneğinde görüldüğü gibi Fransa Cumhuriyeti, kontgerilla, manipülasyon vb. "kirli savaş"yöntemlerini uyguluyordu.

  4 Mayıs 1976`da kurulan FLNC ( Korsika Ulusal Kurtuluş Cephesi) yönetici ve militanlarına karşı "savaşmak üzere" Fransa gizli servisleri, polisi ve ordusu kendi adamlarına "Francia" (Korsikaca`da Fransa) isminde bir örgüt kurdurdu. Bir kontgerilla örgütü olan bu yapının elemanlarını Ocak 1981`de Francia`nın üç silahlı adamı Bastelica köyü yakınında,büyük olasılıkla "eyleme" giderken FLNC militanlarınca yakalandılar . Böylece gizli servislerin polisin ve ordunun adamlarına kurdurttuğu çete deşifre edildi. Bunun sonrasında Korsika`nın en büyük kenti Ajaccio`da düzenlenen görkemli gösteride Fransa`daki kontgerilla örgütü SAC (Serviced`Action Civique ) ve onun Korsika` daki uzantılarının iplikleri pazara çıkarıldılar. Mayıs 1981`de solun adayı Mitterrand`ın kazanmasından sonra bu tür örgütlere son verildi. Elbette başka birimler benzer görevler için oluşturuldular. Ancak polis, ordu ve gizli servis elemanlarının her şeyi yasal çerçevede yapmaları için de her türlü yasal ve idari düzenlemeler yapıldı. Bu arada Korsika Adasına ve Fransa`nın yeni bir biçimde oluşturulan "bölgelerine" geniş özerklik tanındı.

  Akdeniz adalarının kendilerine özgü konumları öteden beri biliniyor. Kıbrıs, Malta, Sicilya,Sardunya adalarını anımsamalı: bunlardan ilk ikisi bağımsızdır, sonrakiler ise geniş özerklik sahibidirler. Korsika da "yüz kere fethedilen, ama asla boyun eğmeyen" bir adadır. Nüfusu 260.000 olan Korsika adasının seçmen sayısı yaklaşık 195.000 kadardır. Bunların sadece 110.000 kadarı oy kullanıyor ve Ada`da 10`dan fazla siyasi parti bulunuyor. Fransa Cumhuriyeti bünyesinde en geniş özerkliğe sahip bu "bölge"de bağımsızlık yanlıları mücadeleyi sürdürüyorlar. Bütün bunlar Korsika`nın ne denli ilginç olduğunun ispatı.

  Her yıl bir milyondan fazla turist çeken bu Ada`da geçmişte neler oldu ve günümüzde neler oluyor? Elinizdeki kitap, bu ve benzeri sorulara yanıt arıyor.

Avrupa Birliği’nde Devlet ve Fransa’da Korsika Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.