sadsad x
asdasd

Avare Gençlik ve Gardenbar Geceleri

Sel Yayıncılık

Fikret Adil

55,00 TL
41,25 TL
%25 indirim
Kazancınız
:
13,75 TL
Avare Gençlik ve Gardenbar Geceleri Hakkında Bilgiler
Türü: Anı Mektup ve Günlük Kitapları
Sayfa Sayısı: 207
ISBN: 9789755708720
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2021
Fikret Adil
Fikret Adil
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Avare Gençlik ve Gardenbar Geceleri Kısa Özet

  Sanat camiasının 1930’lardaki ilk bohemlerinin hem birinci elden tanıklığı, hem de *edebi envanter*i olan Asmalımescit 74’le başladığımız *Fikret Adil Kitaplığı*,  Intermezzo’nun ardından, Avâre Gençlik & Gardenbar Geceleri ile sürüyor.

  Fikret Adil’in 1960’ların başlarında geçen, girift bir aşk hikâyesi ekseninde dönemin gece hayatını ve genç kuşağın medenileşmeyle ilişkisini tüm çarpıcılığıyla  işleyen Avâre Gençlik ile *Batı medeniyetine bar kapısından girişimiz*in ilk adımı olan efsanevi *Gardenbar*ın tarihçesi niteliğindeki Gardenbar Geceleri,  Cumhuriyet’in erken dönemlerinin renkli dünyasına ışık tutuyor.

  1911’de, Balkan Savaşı’nın yol açtığı hastalık ve sefaletin azaltılması amacıyla bir yardım girişiminde bulunuldu: *Şehrin yüksek ve tanınmış aileleri, el örgüleri, işleme yapacaklar. Bunlar Kızılay yararına sergilenip satılacak.* Sergileme ve satış için Tepebaşı’nda bir *pavyon* yapıldı.

  *Gardenbar ile Kızılay arasında ne ilişki var, diyeceksiniz. Çok.

  Çünkü Gardenbar, işte bu pavyonda açıldı. Kızılay şehrin kibar kadınlarının el işlerini sergilemek için yaptığı bu pavyonu satmış, aynı yerde, orayı alanlar, Avrupa’dan getirdikleri kadınları sergilemeye başlamışlardı.*

 • 2. Hamur

Avare Gençlik ve Gardenbar Geceleri Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.