sadsad x
asdasd

Atatürk'ün Kültür Kurumlarından Halkevleri ve Afyon Halkevi

Berikan Yayınları
23,00
17,02
%26 indirim
Atatürk'ün Kültür Kurumlarından Halkevleri ve Afyon Halkevi Hakkında Bilgiler
Türü: Araştırma - İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 220
ISBN: 9789752679788
Boyut: 13.5 x 0
Kapak: Ciltsiz
Feyza Kurnaz Şahin
Feyza Kurnaz Şahin
Devamı
Kampanya

Atatürk'ün Kültür Kurumlarından Halkevleri ve Afyon Halkevi Hakkında Yorumlar

  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Atatürk'ün Kültür Kurumlarından Halkevleri ve Afyon Halkevi Kısa Özet

    Mustafa Kemal Atatürk, Milli Mücadele’yi başarıyla sonuçlandırdıktan sonra çağdaşlaşma ve millîleşme hedefini gerçekleştirmek için ivedilikle harekete geçmiştir. Bu meyanda çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşma arzusu ile modern Türkiye’nin temellerini atmıştır. Yaptığı inkılâplarla ve oluşturduğu kurumlarla Türkiye Cumhuriyeti’ni ve Türk halkını, akıl ve bilimin ışığında çağdaşlaşmaya yöneltmiştir.

    Atatürk çağdaşlaşmasını sağlamayı amaç edinen, dönemin önemli kurumlarından birisi de Halkevleridir. Halkevleri, Cumhuriyetin ilk yıllarında Türk halkının kültürel seviyesini yükseltmek ve Atatürk ilke ve inkılâplarını ülkenin en ücra köşesine kadar yaymak amacıyla kurulmuştur. Bu bakımdan Halkevlerini incelemek Atatürk çağdaşlaşmasını anlamaya katkı sağlayacaktır.

    Çalışmada, Halkevlerinin kuruluş felsefesini ortaya koyan Halkçılık ilkesine değinilmiş, genel olarak Halkevlerinin faaliyetleri açıklanmıştır. Esas olarak ilk kurulan Halkevlerinden birisi olan Afyon Halkevi’nin kuruluşundan kapanışına kadar geçen süre içindeki faaliyetleri ve bu çalışmaların halk üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Bu meyanda Afyon Halkevi, 1932 yılında açılmış ve 1951 yılına kadar faaliyetlerini sürdürmüştür. 1951’de Türkiye’nin diğer illerindeki Halkevleri gibi kapatılmıştır. Bilahare Afyon Halkevi, 27 Mayıs 1960 darbesinden sonra değişen siyasi şartlar neticesinde 1963 yılında tekrar açılmış ve 1968 yılına kadar çalışmalarına devam etmiştir. Ancak bu süreçte ilk dönem faaliyetleri kadar etkili olamamıştır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.