Atatürk ve Türkiye Cumhuriyet Tarih Araştırmaları 1

Çizgi Kitabevi Yayınları

Nuri Köstüklü

345,00 TL
282,90 TL
%18 indirim
Kazancınız
:
62,10 TL
Atatürk ve Türkiye Cumhuriyet Tarih Araştırmaları 1 Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 380
ISBN: 9786054639908
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2013
satis-icon
Satış Rakamları 4 adet satılmıştır.
Nuri Köstüklü
Nuri Köstüklü
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Atatürk ve Türkiye Cumhuriyet Tarih Araştırmaları 1 Kısa Özet

    Türkiye Cumhuriyeti`nin hangi şartlarda kurulduğu kuruluş felsefesinin dayandığı temel değerler tabii olarak Cumhuriyet dönemi eğitim sistemimizde yeni nesle verilmesi gereken tarih eğitimi alanı olarak yerini almış bulunmaktadır. Bu yüzden gerek ilk ve ortaöğretim gerekse Yüksek Öğretim`de Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi veya Türkiye Cumhuriyeti Tarihi disiplinleri zaman içerisinde gittikçe gelişti. Ama şu da bir gerçek idi ki bu gelişmeler yalnızca Nutuk tak olayların akışı ile sınırlı kaldı. Belki bir iki çalışma hariç İnkılap Tarihi hakkında yapılan yayınlar ve özellikle ders kitapları kronoloji konu akışı ve yorum bakımından Nutuk ekseninde hepsi birbirinin şu veya bu şekilde tekrarından öteye gidemedi.
    Halbu ki sözkonusu tarih diliminin fevkalade spesifik ciddi araştırmalara ihtiyacı bulunmaktadır. Yani bir taraftan şark meselesine karşı Anadolu`da bir millet olarak var olma mücadelesinin verildiği Balkan savaşlarından Milli Mücadele`ye kadar 10 yıllık savaş dönemiyle bir taraftan da Cumhuriyetin doğuş sancılarının yaşandığı siyasi gelişmelerle alakalı olarak özellikle ATAŞE Arşivi Cumhurbaşkanlığı Arşivi Başbakanlık Osmanlı ve Cumhuriyet Arşivleri ve diğer kurum arşivleri ile dönemin basını ve o dönemi yaşayanların hatıralarında Milli Mücadele ve Cumhuriyet tarihimize ışık tutacak bilgi belge ve olaylar bizi beklemektedir. İdeolojiden sıyrılmış bir şekilde tarih bilimi metodolojisi çerçevesinde yapılacak yeni araştırma ve yayınlarla şüphesiz yakın tarihimizi daha berrak daha net görebilme imkanına sahip olacağız.
    Bu düşüncelerden hareketle elinizdeki bu çalışmada Prof. Dr. Nuri Köstüklü`nün son 25 yıldaki araştırmalarından Atatürk ve T.C. Tarihi ile ilgili ve tamamına yakını orijinal ve araştırma ürünü olan bildirileri veya yayınlanmış ve yayınlanmamış makalelerinden bazıları bir araya getirilmiş bulunmaktadır. Yakın Türk tarihine değişik açılardan ışık tutabilecek müstakil araştırmalardan oluşan bu çalışmalar genellikle Milli Mücadele bu mücadelede şimdiye kadar bilinmeyen mahalli bazı gelişmeler İstiklal Savaşının henüz fark edilmeyen kaynakları Türk dış politikasıyla ilgili yeni bazı tespitler ve Atatürk konularında toplanmaktadır.

  • 2. Hamur

Atatürk ve Türkiye Cumhuriyet Tarih Araştırmaları 1 Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.