Atatürk ve Atatürkçülük

Kronik Kitap

Tarık Zafer Tunaya

195,00 TL
126,75 TL
%35 indirim
Kazancınız
:
68,25 TL
Atatürk ve Atatürkçülük Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 368
ISBN: 9786256989573
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 1. Hamur
Basım Tarihi 2023
satis-icon
Satış Rakamları 55 adet satılmıştır.
Tarık Zafer Tunaya
Tarık Zafer Tunaya
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Atatürk ve Atatürkçülük Kısa Özet

  Devrim Hareketleri İçinde ATATÜRK ve ATATÜRKÇÜLÜK
  “Atatürk, geçmişle gelecek arasında, değiştirilmesi gerekenle deği¬şik düzen arasındaki geçişi başarı ile temsil edebilmiştir. Atatürk’e ‘Bü¬yük` sıfatını vermemiz bu tarihsel davranışının anlamıdır. Yıldırım hızı ile değişen olaylar ve gelişen akımlar ortasında, o her sözü ve tutumu ile her zaman devrimci ve gerçekçi kalmasını bilmiştir. Ata¬türkçülüğün temel ve değişmez çizgileri de bu suretle ortaya çıkar.”
  “Michelangelo’nun bir şiirinde söylediği gibi; her mermer bloğunda bir Venüs heykeli saklıdır. Gerçek sanatçı bu heykeli, o kaya parçasından çıkarana derler. Atatürk de Türk milletinde bu ruhu, bu görkemli varlığı sezen ve ona şekil veren Büyük İnsan’dır.”
  Tarık Zafer Tunaya

  Prof. Dr. Tarık Zafer Tunaya kitabın ilk bölümünde Atatürk`ün hayatı, liderliği, fikirleri, devrimleri ve Türk toplumuna yaptığı katkıları ayrıntılı bir şekilde ele alırken, aynı zamanda Atatürkçülük fikrinin Türk toplumu üzerindeki etkilerini de inceliyor. Tunaya ikinci bölümde belgeler ışığında Cumhuriyet tarihinin dönüm noktalarını yorumlarken, üçüncü bölümde Osmanlı İmparatorluğu`ndan Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti rejimine geçişi tüm yönleriyle inceliyor. 
  Yaşamı boyunca Atatürk’ü ve Türk Devrimi’ni incelemiş, Millî Mücadele’yi ve sonrasını tüm sebep ve sonuçlarıyla ele almış, değerlendirme yaparken, tarafsızlığını bilimin ön şartı saymış değerli bilim insanı, özellikle Meşrutiyet ve Cumhuriyet alanında çalışmalarıyla tanınmış hocaların hocası Tarık Zafer Tunaya’nın Atatürk ve Atatürkçülük kitabı Atatürk ve Cumhuriyet tarihine meraklı herkesin okuyabileceği bir başucu kitabı…

 • 1. Hamur

Atatürk ve Atatürkçülük Hakkında Yorumlar