sadsad x
asdasd

Atatürk İnönü Dönemlerinde

Kripto Basım Yayın

Ümit Özdağ

13,00 TL
7,80 TL
%40 indirim
Kazancınız
:
5,20 TL
Atatürk İnönü Dönemlerinde Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 208
ISBN: 9786054991532
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2017
Ümit Özdağ
Ümit Özdağ
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Atatürk İnönü Dönemlerinde Kısa Özet

    1923 yılından itibaren Türkiye, amacı milli devleti kurmak ve kurumsallaştırmak olan ihtilal sürecine girmiştir ve yönetici kadronun ve bu kadronun liderinin elindeki en önemli gücü ordu oluşturmuştur. İhtilalin hızını yitirmesi, diğer bir deyişle devrimci yaptırımlarının oturması ile birlikte ihtilal döneminin en önemli gücü olan ordunun etkinliğinde de en azından görünürde bir azalma gözlemlenir.

    Siyasetin en yoğun dönemini yaşadığı milli devleti oluşturma ve devrim sürecinde, ordunun Mustafa Kemal Atatürk tarafından *siyasetten ayrıldığı* tezi ileri sürülür.Fakat Mustafa Kemal Atatürk’ün ve çevresindeki, Türk milli devletini kuran yeni siyasal seçkinlerin hangi güce dayandığı açıklanmaz.

    Bu çalışmanın temel tezi, Cumhuriyet’imizin kuruluş döneminde ordunun sürekli siyasetin içinde ve siyasal bir güç olduğudur. Bu güç, milli devletin kurulmasının ve milli devleti şekillendiren, temelini büyük ölçüde Ziya Gökalp’in görüşlerinin oluşturduğu,Türk Milliyetçiliğinin dönemsel ismi olan Kemalist devrimin de ana dayanağı, silahlı örgütü olmuştur. *Atatürk İnönü Dönemlerinde, Türk Silahlı Kuvvetleri* adını taşıyan incelemede bu tespit temellendirilmiş, ayrıca bir kurum olarak ordunun 1950’ye kadar geçen dönem içinde geçirdiği evrim ele alınmıştır.

  • 2. Hamur

Atatürk İnönü Dönemlerinde Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.