sadsad x
asdasd
29,00 TL
23,20 TL
%20 indirim
Kazancınız
:
5,80 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Askeri Tarih Nedir? Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 224
ISBN: 9786059018852
Kapak: Ciltsiz
Stephen Morillo
Stephen Morillo
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Askeri Tarih Nedir? Kısa Özet

  Tarihin kendisi kadar tarih yapmak hakkında bir kitap Askeri Tarih Nedir? *Kim, neden çalışır* sorularından hareketle askeri tarihi bir tür *savaş destekçiliğiyle* eşanlamlı gören bakış açılarına karşı güçlü bir polemik.
  Morillo ve Pavkovic İlyada gibi en eski tarih anlatılarında saklı askeri tarihten *askeri devrim* gibi güncel tartışmalara kadar uzanarak, büyük kahramanlıklara dayalı eski muharebe anlatılarının karşısına cephe gerisinin gündelik yaşamını, lojistiği, kadınların savaştaki rolünü ve askerlerin anılarını çıkarıyor. Tarihyazımının çoğul yapısına ve disiplin içi tartışmalara geniş yer ayıran inceleme, emekli askerlerden iktisatçılara kadar askeri tarih çalışmaları yürüten kişi ve kuruluşları, eğitimden medyaya kadar bir dizi tema dahilinde bir bütün olarak alanın kurumsal yapısıyla birlikte mercek altına alıyor.

  Günümüzde savaşın sınırlarını belirsizleştiren çatışmaların yaygınlığı karşısında sadece muharebelere odaklanan tarihin sınırlılıkları ortadayken elinizdeki kitap, savaşın Clausewitz’ten beri aşina olduğumuz siyaset ile girift ilişkisinin yanı sıra iktisat, sosyoloji gibi disiplinlerle melezleşme sürecini de derli toplu bir şekilde tartışıyor. Savaş olgusunu daha geniş bir çerçeveye yerleştirirken toplumsal cinsiyet, çevre, donanma tarihi, küresel tarih gibi alanların getirdiği yeni bakış açılarını da hesaba katıyor.
  Kavramsal haznesi gitgide genişleyen askeri tarih hakkında şimdiden alanın klasiklerinden biri olarak kabul edilen Askeri Tarih Nedir?, alana ilgi duyanlar için önemli bir rehber niteliğinde.
  Bu kitabın amacı yeni başlayanlar için bir yol haritası sağlamaktır: Öğrencileri askeri tarihin tarihiyle, onun mevcut biçimleriyle, uygulayıcılarıyla, izleyicileriyle ve ihtilaflarıyla, ayrıca kilit kavramları ve yönelimleriyle tanıştırmaktır. Kısacası, bu kitap *Askeri Tarih Nedir?* sorusunu yanıtlamaya girişiyor.

Askeri Tarih Nedir? Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.